Są benchmarki serii K oraz data premiery Intel Raptor Lake

W ciągu ostatnich dni pojawiło się bardzo dużo przecieków dotyczących nadchodzących procesorów Intela z rodziny Raptor Lake. Mowa tutaj o odblokowanych procesorach z serii K oraz o dacie premiery.

Procesory Intel Raptor Lake będą ulepszeniem dobrze przyjętych układów z rodziny Alder Lake i będą wspierać dotychczasowe płyty główne po aktualizacji BIOS-u. Nie zabraknie też wsparcia dla pamięci DDR4/5 oraz procesory będą miały więcej pamięci podręcznej L2 i L3.

Odblokowany Core i5-13600K

Odblokowany Intel Core i5-13600K będzie wykorzystywał sześć rdzeni P-core tak samo jak Core i5-12600K, ale liczba rdzeni E-core została podwojona do ośmiu sztuk. Ponadto wedle benchmarków odnalezionych przez użytkownika Twittera o nicku harukaze5719 maksymalne taktowanie rdzeni zostało zwiększone do 5,1 GHz. Testów dokonano na dwóch konfiguracjach płyt, ale na nieznanej płycie od Asusa procesor działał dużo lepiej niż na płycie Z690 Steel Legend WiFi 6E od ASRocka. Ta jak się później okazało wykorzystywała pamięć RAM w standardzie DDR4.

Wydajność próbki inżynieryjnej w benchmarku Geekbench 5 działającej na płycie od Asusa wyniosła 2012 punktów w teście jednowątkowym oraz aż 16054 punkty w teście wielowątkowym. W porównaniu do obecnych konkurentów w teście wielowątkowym mamy praktycznie podwójną wydajność Ryzena 5 5600X i blisko 40 proc. progres wobec Core i5-12600K.

Odblokowany Core i7-13700K

Drugim wykrytym procesorem jest odblokowana Core i7 13. generacji, której wyniki odnalazł użytkownik Twittera o nicku BenchLeaks. Testów dokonano na płycie głównej ASRock Z690 Steel Legend WiFi 6E, czyli tej samej co w przypadku powyższego testu próbki Core i5-13600K.

Wracając do rzeczonej nowości to Core i7-13700K będzie się składał z ośmiu rdzeni P-core oraz identycznej liczby E-core, czyli będziemy mieć identyczną konfigurację rdzeni jak w obecnym Core i9-12900K. Zgodnie z benchmarkiem maksymalne taktowanie rdzeni nowego odblokowanego Core i7 wyniosło 5,4 GHz, a procesor osiągnął 2090 punktów w teście jednowątkowym oraz aż 16542 punkty w teście wielowątkowym.

Takie wynikają mu kolejno 20,9 proc. i 54 proc. przewagę w testach jedno- i wielowątkowych wobec Ryzena 7 5800X. Z drugiej strony do Core i9-12900K trochę brakuje, bowiem ten CPU w teście wielowątkowym osiąga około 18 tys. punktów.

Odblokowany Core i9-13900K

Najpotężniejszy to jak zwykle to bywa Core i9-13900K, który będzie dysponował ośmioma rdzeniami P-core oraz aż 16 rdzeniami E-core (podwojenie w stosunku do obecnego Core i9-12900K). Tutaj także szeregiem wieści podzielił się BenchLeaks i wygląda, że Core i9-13900K będzie się charakteryzował maksymalnym taktowaniem 5,5 GHz lub 5,7 GHz jeśli spełnione będą wymagania Thermal Velocity Boost (TVB).

Niestety wpis został usunięty z bazy benchmarku, ponieważ istniały pewne podejrzenia co do dokładności pomiarów. Mimo wszystko procesor zanotował 2133 punkty w teście jednowątkowym oraz aż 23701 punkty w teście wielowątkowym. Jeśli przyszłe testy te wyniki potwierdzą, to Core i9-13900K byłby kolejno o 23,4 proc. i 120,6 proc. szybszy od Ryzena 7 5800X. Daleko w tyle zostałby też Ryzen 9 5950X, który w testach jedno- i wielowątkowych osiąga kolejno ~1700 i 17 000 punktów.

Wyniki wyglądają zachęcająco, a premiera nowych Inteli ma nastąpić wedle doniesień 17 października, czyli niecałe trzy tygodnie po wrześniowej odsłonie Intel Innovation zaplanowanej na 27-28 września br.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *