Hakerzy Putina w Polsce. Czy powinniśmy się ich bać? Wywiad z panem gen. bryg. Karolem Molendą, Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

„Znamy taktyki, techniki i procedury, które wykorzystują grupy hakerskie, operujące pod egidą rosyjskich służb specjalnych” – mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Czy zatem powinniśmy bać się hakerów Putina?

Wojna w Ukrainie to nie tylko seria konwencjonalnych ataków, w tym uderzeń rakietowych, ale również fala cyberataków. Celem jest zarówno infrastruktura IT naszego sąsiada, jak i sieci oraz systemy państw niosących pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Z tego względu działania hakerów Putina wymierzone są także w Polskę.

Nasz kraj od lat przygotowywał się na wrogie operacje ze strony Rosji. W rozmowie z naszym portalem gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, wskazuje, że polskie siły „nie przespały tego okresu”.

Znamy taktyki, techniki i procedury, które wykorzystują grupy hakerskie, operujące pod egidą rosyjskich służb specjalnych” – mówi przedstawiciel WOC w naszym studio.

Aby jeszcze lepiej stawić czoła cyberzagrożeniom, utworzono Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Ich oficjalne powołanie ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak, co miało miejsce jeszcze przed inwazją sił Putina na Ukrainę.

Czy zatem wojna za naszą wschodnią granicą to prawdziwy „chrzest bojowy” dla polskich cyberwojsk? I po co może jeszcze sięgnąć Rosja, aby zyskać przewagę?

Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym wideo:

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *