Brakuje kluczowych gazów. Elektronika zdrożeje

Spełnia się czarny sen rynku półprzewodników. Ceny kluczowych gazów takich jak neon, ksenon i krypton osiągają rekordowe poziomy, a dostępne zapasy oraz alternatywne źródła są niewystarczające w stosunku do popytu.

Według aportu Financial Times nawet 75 proc. światowej produkcji neonów jest zużywane przez producentów półprzewodników.

Co gorsza, udział Ukrainy w globalnych dostawach neonów wynosi 50 proc. i aktualnie żadne inne źródła nie są w stanie jej zastąpić. Z kolei wszyscy alternatywni dostawcy są już zakontraktowani przez swoich dotychczasowych klientów.

Alternatywa to zakontraktowana Azja

Przedstawiciel japońskiego potentata Daito Medical Gas powiedział w rozmowie z Financial Times, że ich rezerwy są już wyczerpane, a to właśnie japońscy oraz chińscy producenci stanowią przeważającą większość alternatyw.

Można też zakładać, że będą oni priorytetowo traktować chińskich bądź japońskich, tajwańskich i koreańskich producentów półprzewodników, a nie amerykanów, którzy 95 proc. dostaw otrzymywali z Ukrainy.

Jeżeli sytuacja na Ukrainie nie wróci szybko do normy, na co przy aktualnych doniesieniach się nie zapowiada, to niestety nie ma szybkiej możliwości zwiększenia produkcji neonów. Jak informują analitycy z TrendForce neon musi być oczyszczony do 99,99 proc. oraz certyfikacja towaru z nowego źródła może zająć 6 lub nawet 12 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że już podczas zajęcia przez Rosję Krymu w 2014 roku ceny neonów wzrosły o 600 proc., a teraz mamy do czynienia z pełnoskalową inwazją, podczas której Rosjanie nie oszczędzają infrastruktury ukraińskich miast. Wedle słów Ke Kuang-hana, analityka półprzewodników w firmie konsultingowej Techcet ceny już wzrosły kilkukrotnie, a dalsze podwyżki gazów szlachetnych są jeszcze przed nami.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *