CERT Polska może już nadawać numery CVE – jako jedyna instytucja w Polsce

CERT Polska dołączył do elitarnego grona i od teraz może nadawać numery CVE znanym podatnościom bezpieczeństwa. Jest jedyną instytucją z takimi uprawnieniami w Polsce i siódmym CERT-em w Europie. To zmiana, dzięki której bezpieczeństwo w kraju będzie jeszcze wyższe niż obecnie.

CVE to skrót od angielskiego Common Vulnerabilities and Exposures – dostępnego międzynarodowo programu wspierającego ujawnianie i analizę luk bezpieczeństwa w szeroko rozumianym oprogramowaniu komputerowym. W praktyce jest to baza informacji o podatnościach, które mogą zamieszczać w katalogu tylko organizacje zdolne wiarygodnie ocenić dane zagrożenie, nadać mu rzeczony numer CVE i dbać o jakość wpisów. Od teraz jedną z takich instytucji jest właśnie CERT Polska.

CERT Polska tłumaczy przy okazji, jak wygląda typowy przebieg analizy danego zgłoszenia dotyczącego luki bezpieczeństwa. Jak podaje, proces składa się z sześciu etapów, a są to:

  1. Odkrycie zagrożenia przez osobę prywatną lub instytucję,
  2. Poinformowanie partnera programu CVE o zagrożeniu,
  3. Ocena zgłoszenia,
  4. Nadanie podatności CVE ID,
  5. Potwierdzenie i uzupełnienie szczegółów o podatności,
  6. Upublicznienie informacji o zagrożeniu.

Działanie na jednolitej bazie podatności znacząco podnosi skuteczność reagowania po stronie firm i instytucji. Potrzebowaliśmy w Polsce organizacji działającej w programie CVE i od dziś ją mamy.

Udział CERT Polska w programie to niezwykle istotny element w planie naszego rozwoju. Jest to także ważny punkt na mapie obowiązków wynikających z Dyrektywy NIS 2

Sebastian Kondraszukkierownik CERT Polska

CERT Polska powinien być znany Polakom od dawna, między innymi z uwagi na liczne zachęty do zgłaszania zespołowi analityków fałszywych SMS-ów i innych zagrożeń widocznych w sieci. Do dyspozycji osób prywatnych i firm pozostaje numer telefonu oraz formularz internetowy, przy pomocy których można skontaktować się z ekspertami bezpieczeństwa z CERT Polska i podjąć pierwsze kroki, by ostrzec innych przed zagrożeniem.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *