Avast zbierał i sprzedawał dane użytkowników! Będzie pozew zbiorowy

Firma Avast może mieć spore problemy, bowiem w Holandii szykuje się pozew zbiorowy przeciwko producentowi popularnego oprogramowania antywirusowego. Wszystko przez zbieranie, a następnie handlowanie informacjami o użytkownikach aplikacji należących do Avast. Do tej pory do pozwu dołączyło 10 tys. mieszkańców Niderlandów.

Na razie 10 tys., ale jak mówią ogólnodostępnie informacje, z oprogramowania Avast na całym świecie korzystać mogło nawet 435 mln użytkowników. I to oni wszyscy narażeni byli na bezprawne wykradanie prywatnych danych, w tym m.in. pozycji na podstawie GPS, wyszukiwań w sieci, a nawet spisu stron internetowych, które dany użytkownik odwiedzał.

Sprawa dotyczy potencjalnie milionów euro, które w latach 2015-2020 mógł zarobić Avast na tym procederze. Teraz jest szansa, że producenci antywirusowego oprogramowania będą musieli zapłacić, a dba o to Fundacja CUIC i organizacja praw obywatelskich Privacy First, które to podmioty kierują sprawę przeciw Avastowi.

Ile mogą zarobić poszkodowani? Mówi się teraz o ok. 1 tys. euro (4,5 tys. zł) dla każdej osoby, której dane były narażone.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *