Avast zbierał i sprzedawał dane użytkowników! Będzie pozew zbiorowy

Firma Avast może mieć spore problemy, bowiem w Holandii szykuje się pozew zbiorowy przeciwko producentowi popularnego oprogramowania antywirusowego. Wszystko przez zbieranie, a następnie handlowanie informacjami o użytkownikach aplikacji należących do Avast. Do tej pory do pozwu dołączyło 10 tys. mieszkańców Niderlandów.

Na razie 10 tys., ale jak mówią ogólnodostępnie informacje, z oprogramowania Avast na całym świecie korzystać mogło nawet 435 mln użytkowników. I to oni wszyscy narażeni byli na bezprawne wykradanie prywatnych danych, w tym m.in. pozycji na podstawie GPS, wyszukiwań w sieci, a nawet spisu stron internetowych, które dany użytkownik odwiedzał.

Sprawa dotyczy potencjalnie milionów euro, które w latach 2015-2020 mógł zarobić Avast na tym procederze. Teraz jest szansa, że producenci antywirusowego oprogramowania będą musieli zapłacić, a dba o to Fundacja CUIC i organizacja praw obywatelskich Privacy First, które to podmioty kierują sprawę przeciw Avastowi.

Ile mogą zarobić poszkodowani? Mówi się teraz o ok. 1 tys. euro (4,5 tys. zł) dla każdej osoby, której dane były narażone.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *