Chinotto atakuje. Szkodnik infekuje urządzenia z Windowsem i Androidem

Badacze z firmy Kaspersky wykryli nieznane wcześniej szkodliwe oprogramowanie, które infekuje zarówno desktopy, jak i smartfony. Chinotto służy głównie do inwigilacji organizacji rządowych, uciekinierów z Korei Północnej oraz dziennikarzy.

Za szkodliwe oprogramowanie Chinotto ma być odpowiedzialna grupa hakerska ScarCruft, znana także jako APT37 i Temp.Reaper. Malware, po przejęciu kontroli nad zainfekowanym urządzeniem, wykrada z niego poufne informacje użytkownika, które następnie służą cyberprzestępcom do przejmowania kont właściciela sprzętu.

Nietypowy plik wykonywalny 

Malware Chinotto udało się odnaleźć na komputerze, który padł ofiarą ataku cybergangu ScarCruft. W trakcie prowadzenia badań, zespół Kaspersky zidentyfikował szkodliwy plik wykonywalny systemu Windows, któremu postanowiono nadać nazwę Chinotto.

Chinotto jest dostępny w trzech wersjach: jako skrypt PowerShell, plik wykonywalny Windows oraz aplikacja dla systemu Android. Wszystkie trzy wersje posiadają podobny, oparty na komunikacji HTTP, schemat sterowania i kontroli. Za jego pomocą, hakerzy są w stanie kontrolować całą rodzinę narzędzi za pomocą jednego zestawu skryptów. 

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku jednoczesnego zainfekowania komputera i telefonu, hakerzy mogą obejść uwierzytelnienie dwuskładnikowe. To zaś coraz częściej jest wykorzystywane w komunikatorach internetowych, poczcie czy na serwisach społecznościowych.

Cele ScarCruft

Samo ugrupowanie, które jest dodatkowo sponsorowane przez rząd, znane jest z atakowania uciekinierów z Korei Północnej, dziennikarzy relacjonujących wiadomości związane z Koreą Północną oraz organizacji rządowych związanych z Półwyspem Koreańskim. O samej grupie zrobiło się głośno już dwa lata temu. Wtedy właśnie zauważono, że hakerzy tworzą i testują nowe narzędzia oraz techniki, rozszerzając zarówno zakres, jak i ilość informacji uzyskiwanych od ofiar. Dzięki temu StarCruft jest w stanie skutecznie polować na informacje o znaczeniu politycznym.

Ponieważ celem tych ataków najczęściej są dziennikarze, uciekinierzy czy działacze na rzecz praw człowieka, Kaspersky zwraca uwagę, że te grupy powinny szczególnie zabezpieczyć się przed próbami inwigilacji. W tym celu należy zawsze pobierać aplikacje i programy z godnych zaufania stron internetowych. Konieczne jest również regularne dokonywanie aktualizacji systemu operacyjnego i oprogramowania oraz bycie podejrzliwym w stosunku do załączników w wiadomościach e-mail.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *