Chinotto atakuje. Szkodnik infekuje urządzenia z Windowsem i Androidem

Badacze z firmy Kaspersky wykryli nieznane wcześniej szkodliwe oprogramowanie, które infekuje zarówno desktopy, jak i smartfony. Chinotto służy głównie do inwigilacji organizacji rządowych, uciekinierów z Korei Północnej oraz dziennikarzy.

Za szkodliwe oprogramowanie Chinotto ma być odpowiedzialna grupa hakerska ScarCruft, znana także jako APT37 i Temp.Reaper. Malware, po przejęciu kontroli nad zainfekowanym urządzeniem, wykrada z niego poufne informacje użytkownika, które następnie służą cyberprzestępcom do przejmowania kont właściciela sprzętu.

Nietypowy plik wykonywalny 

Malware Chinotto udało się odnaleźć na komputerze, który padł ofiarą ataku cybergangu ScarCruft. W trakcie prowadzenia badań, zespół Kaspersky zidentyfikował szkodliwy plik wykonywalny systemu Windows, któremu postanowiono nadać nazwę Chinotto.

Chinotto jest dostępny w trzech wersjach: jako skrypt PowerShell, plik wykonywalny Windows oraz aplikacja dla systemu Android. Wszystkie trzy wersje posiadają podobny, oparty na komunikacji HTTP, schemat sterowania i kontroli. Za jego pomocą, hakerzy są w stanie kontrolować całą rodzinę narzędzi za pomocą jednego zestawu skryptów. 

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku jednoczesnego zainfekowania komputera i telefonu, hakerzy mogą obejść uwierzytelnienie dwuskładnikowe. To zaś coraz częściej jest wykorzystywane w komunikatorach internetowych, poczcie czy na serwisach społecznościowych.

Cele ScarCruft

Samo ugrupowanie, które jest dodatkowo sponsorowane przez rząd, znane jest z atakowania uciekinierów z Korei Północnej, dziennikarzy relacjonujących wiadomości związane z Koreą Północną oraz organizacji rządowych związanych z Półwyspem Koreańskim. O samej grupie zrobiło się głośno już dwa lata temu. Wtedy właśnie zauważono, że hakerzy tworzą i testują nowe narzędzia oraz techniki, rozszerzając zarówno zakres, jak i ilość informacji uzyskiwanych od ofiar. Dzięki temu StarCruft jest w stanie skutecznie polować na informacje o znaczeniu politycznym.

Ponieważ celem tych ataków najczęściej są dziennikarze, uciekinierzy czy działacze na rzecz praw człowieka, Kaspersky zwraca uwagę, że te grupy powinny szczególnie zabezpieczyć się przed próbami inwigilacji. W tym celu należy zawsze pobierać aplikacje i programy z godnych zaufania stron internetowych. Konieczne jest również regularne dokonywanie aktualizacji systemu operacyjnego i oprogramowania oraz bycie podejrzliwym w stosunku do załączników w wiadomościach e-mail.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *