Chiński procesor Yitian 710 już dostępny. Na portalu Alibaba

Alibaba to jedna z największych firm technologicznych na świecie, ale to miano nie sprawiło, że uniezależniła się w ciągu ostatnich lat od rozwiązań i procesorów firm trzecich. To jednak kwestia czasu i chiński procesor Yitian 710, którego szczegóły właśnie poznaliśmy, jest tego jednoznacznym przejawem.

Firma Alibaba po wcześniejszej zapowiedzi wyjawiła właśnie wszystko, co ma do zaoferowania chiński procesor Yitian 710

Zacznijmy od tego, że określenie SoC Yitian 710 mianem sprzętu firmy Alibaba jest nieco niepoprawne, bo w rzeczywistości odpowiada za nie firma T-Head, która ma już na koncie dwa inne podobne projekty. Jest to jednak spółka zależna od Alibaby, więc „co jest jej, jest też Alibaby”. Jak podaje CnTechPost, ta firma zlecając produkcję swojego 128-rdzeniowego SoC, postawiła na 5 nm proces technologiczny. Na ten moment pewne jest, że te układy będą wykorzystywane wyłącznie przez firmę Alibaba w jej centrach danych.

Według wszystkich znaków w tranzystorach i nanometrach, Yitian 710 jest obecnie najbardziej zaawansowanym układem SoC, jaki kiedykolwiek opracowano w Chinach. Dziś dowiedzieliśmy się, że zawdzięcza temu przede wszystkim swoim 128 rdzeniom na bazie architektury Armv9, które rozkręcają się do 3,2 GHz i współpracują z 8-kanałowym układem DDR5, oferując przy okazji 96 linii PCIe 5.0 dla kart rozszerzeń.

Najprawdopodobniej Yitian 710 jest przykładem całkowicie niestandardowego projektu, dlatego nie powinny korzystać ze wzoru opartego na podstawach Neoverse firmy Arm. Procesor jest produkowany w zakładach TSMC i ma w sobie aż 60 miliardów tranzystorów, a jego wykorzystanie obejmie wprowadzenie maszyn do usługi Elastic Compute Service (ECS) o nazwie g8m firmy Alibaba.

Tam użytkownicy będą mogli wybrać 1/2/4/8/16/32/64/128 jednostek vCPU (fizycznych rdzeni) i wykorzystywać ich moc obliczeniową. Na ten moment Alibaba wprawdzie udostępniła tę usługę dla mas, ale tylko w formie testowej, bo za dwa miesiące wszystkie instancje zostaną całkowicie zresetowane. Na ten moment dostępnych jest tylko 100 instancji, które znajdują się w strefie Alibaby w Hangzhou w Chinach. Co ciekawe, firma twierdzi, że nowe instancje oparte na procesorach Yitian 710 oferują o 100% wyższą wydajność niż istniejące rozwiązania AMD/Intel. Danych na ten temat jednak nie ujawniła.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *