Chiński procesor Yitian 710 już dostępny. Na portalu Alibaba

Alibaba to jedna z największych firm technologicznych na świecie, ale to miano nie sprawiło, że uniezależniła się w ciągu ostatnich lat od rozwiązań i procesorów firm trzecich. To jednak kwestia czasu i chiński procesor Yitian 710, którego szczegóły właśnie poznaliśmy, jest tego jednoznacznym przejawem.

Firma Alibaba po wcześniejszej zapowiedzi wyjawiła właśnie wszystko, co ma do zaoferowania chiński procesor Yitian 710

Zacznijmy od tego, że określenie SoC Yitian 710 mianem sprzętu firmy Alibaba jest nieco niepoprawne, bo w rzeczywistości odpowiada za nie firma T-Head, która ma już na koncie dwa inne podobne projekty. Jest to jednak spółka zależna od Alibaby, więc „co jest jej, jest też Alibaby”. Jak podaje CnTechPost, ta firma zlecając produkcję swojego 128-rdzeniowego SoC, postawiła na 5 nm proces technologiczny. Na ten moment pewne jest, że te układy będą wykorzystywane wyłącznie przez firmę Alibaba w jej centrach danych.

Według wszystkich znaków w tranzystorach i nanometrach, Yitian 710 jest obecnie najbardziej zaawansowanym układem SoC, jaki kiedykolwiek opracowano w Chinach. Dziś dowiedzieliśmy się, że zawdzięcza temu przede wszystkim swoim 128 rdzeniom na bazie architektury Armv9, które rozkręcają się do 3,2 GHz i współpracują z 8-kanałowym układem DDR5, oferując przy okazji 96 linii PCIe 5.0 dla kart rozszerzeń.

Najprawdopodobniej Yitian 710 jest przykładem całkowicie niestandardowego projektu, dlatego nie powinny korzystać ze wzoru opartego na podstawach Neoverse firmy Arm. Procesor jest produkowany w zakładach TSMC i ma w sobie aż 60 miliardów tranzystorów, a jego wykorzystanie obejmie wprowadzenie maszyn do usługi Elastic Compute Service (ECS) o nazwie g8m firmy Alibaba.

Tam użytkownicy będą mogli wybrać 1/2/4/8/16/32/64/128 jednostek vCPU (fizycznych rdzeni) i wykorzystywać ich moc obliczeniową. Na ten moment Alibaba wprawdzie udostępniła tę usługę dla mas, ale tylko w formie testowej, bo za dwa miesiące wszystkie instancje zostaną całkowicie zresetowane. Na ten moment dostępnych jest tylko 100 instancji, które znajdują się w strefie Alibaby w Hangzhou w Chinach. Co ciekawe, firma twierdzi, że nowe instancje oparte na procesorach Yitian 710 oferują o 100% wyższą wydajność niż istniejące rozwiązania AMD/Intel. Danych na ten temat jednak nie ujawniła.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *