Chiński rząd chce rozstać się z Windows. Komputery mają pracować pod kontrolą Linuxa

Chiny powszechnie używają systemu operacyjnego Windows na komputerach administracji. To ma jednak ulec zmianie. Rząd Państwa Środka chce rozstać się z okienkami i zastąpić je Linuksem. Zmiana nie będzie jednak prosta, bo ma objąć aż około 50 mln komputerów agencji rządowych.

Informacje na ten temat uzyskał Bloomberg. Według raportu serwisu źródłowego Pekin nakazał urzędom rządowym i organizacjom wspieranym przez państwo zastąpić komputery dostarczane przez zagraniczne firmy oraz związane z nimi systemy operacyjne alternatywami, które mogą być utrzymywane bezpośrednio w kraju.

Zmiana ma dotyczyć nawet prawie 50 mln komputerów, które znajdują się tylko w centralnych agencjach rządowych. Oczywiście nie będzie to proste zadanie, które będzie wymagało czasu. Ma to potrwać około dwóch lat. W przypadku sprzętu nowe wymagania nie mają obejmować części podzespołów, w tym procesorów i kart graficznych, dla których ciężko będzie znaleźć alternatywy.

To nie pierwszy raz, gdy Chiny chcą odciąć się także od Windows. Podobne przymiarki miały miejsce w zeszłej dekadzie. Wtedy plany również zakładały przejście z okienek na Linuksa, w czym miała pomóc firma Canonical, którą znamy przede wszystkim za sprawą popularnej dystrybucji Ubuntu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *