Mail o “ataku chemicznym”. W środku groźna niespodzianka. Nie otwieraj go!

Ukrinform, powołując się na Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy informuje o kampanii phishingowej, której celem jest przejęcie wrażliwych danych osobowych. Kampania polega na rozsyłaniu wiadomości e-mail z informacją o rzekomym ataku chemicznym. Wiadomości zawierają odsyłacz do pliku XLS z makrem, który uruchamia szkodliwe oprogramowanie.

Jak donosi Ukrinform, wiadomości e-mail ze szkodliwym oprogramowaniem zostały zauważone przez CERT-UA (Computer Emergency Response Team of Ukraine), jednostkę działającą w ramach Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Maile są zatytułowane “atak chemiczny” i informują o rzekomo planowanym ataku chemicznym na Ukrainę. Zawierają odsyłacz do pliku XLS z makrem, który uruchamia szkodliwe oprogramowanie JesterStealer. Służy ono do kradzieży informacji z zainfekowanych smartfonów czy komputerów.

JesterStealer – poważne zagrożenie dla danych

Według Cyble Research oprogramowanie JesterStealer po raz pierwszy pojawiło się na forach cyberprzestępczych w lipcu 2021 roku. Od tego czasu jest regularnie aktualizowane, a każda jego nowa wersja daje cyberprzestępcom więcej możliwości. Zazwyczaj Jester Stealer dostaje się do systemów docelowych za pośrednictwem zainfekowanych plików txt, jar, ps1, bat, png, doc, xls, pdf itp.

JesterStealer jest wyjątkowo groźny, bo wykrada dane uwierzytelniające i inne z przeglądarek internetowych, portfeli kryptowalut, menedżerów haseł, komunikatorów itp. Są one następnie przesyłane za pośrednictwem Telegrama do cyberprzestępców. Po zakończonej operacji szkodliwe oprogramowanie usuwa się samoczynnie z zaatakowanego urządzenia.

Z dostępnych informacji wynika, że kampania prowadzona jest na terytorium Ukrainy i dotyczy jej obywateli. Warto jednak pamiętać, że w Polsce mogą pojawiać się podobne próby zainfekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem i przejęcia wrażliwych danych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *