Mail o „ataku chemicznym”. W środku groźna niespodzianka. Nie otwieraj go!

Ukrinform, powołując się na Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy informuje o kampanii phishingowej, której celem jest przejęcie wrażliwych danych osobowych. Kampania polega na rozsyłaniu wiadomości e-mail z informacją o rzekomym ataku chemicznym. Wiadomości zawierają odsyłacz do pliku XLS z makrem, który uruchamia szkodliwe oprogramowanie.

Jak donosi Ukrinform, wiadomości e-mail ze szkodliwym oprogramowaniem zostały zauważone przez CERT-UA (Computer Emergency Response Team of Ukraine), jednostkę działającą w ramach Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Maile są zatytułowane „atak chemiczny” i informują o rzekomo planowanym ataku chemicznym na Ukrainę. Zawierają odsyłacz do pliku XLS z makrem, który uruchamia szkodliwe oprogramowanie JesterStealer. Służy ono do kradzieży informacji z zainfekowanych smartfonów czy komputerów.

JesterStealer – poważne zagrożenie dla danych

Według Cyble Research oprogramowanie JesterStealer po raz pierwszy pojawiło się na forach cyberprzestępczych w lipcu 2021 roku. Od tego czasu jest regularnie aktualizowane, a każda jego nowa wersja daje cyberprzestępcom więcej możliwości. Zazwyczaj Jester Stealer dostaje się do systemów docelowych za pośrednictwem zainfekowanych plików txt, jar, ps1, bat, png, doc, xls, pdf itp.

JesterStealer jest wyjątkowo groźny, bo wykrada dane uwierzytelniające i inne z przeglądarek internetowych, portfeli kryptowalut, menedżerów haseł, komunikatorów itp. Są one następnie przesyłane za pośrednictwem Telegrama do cyberprzestępców. Po zakończonej operacji szkodliwe oprogramowanie usuwa się samoczynnie z zaatakowanego urządzenia.

Z dostępnych informacji wynika, że kampania prowadzona jest na terytorium Ukrainy i dotyczy jej obywateli. Warto jednak pamiętać, że w Polsce mogą pojawiać się podobne próby zainfekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem i przejęcia wrażliwych danych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *