Co wie o Tobie Windows?

Myślisz, że tryb prywatny w przeglądarce sprawia, że jesteś niewidzialny? Sądzisz, że jeśli korzystasz z VPNa to nikt nie wie co robisz? Jeśli tak – to czytaj dalej 😉

 • Listę odwiedzanych stron można odczytać nie tylko na podstawie ciasteczek czy historii przeglądarki, ale także za pomocą plików tymczasowych. Jeśli używasz Chrome’a możesz użyć programu ChromeCacheView.
 • Eksplorator pod Windowsem czasami tworzy miniaturki plików graficznych. Znajdują się one w plikach thumbcache. W sprzyjających okolicznościach można tam znaleźć usunięty obrazek.
 • Jeżeli korzystasz z przywracania systemu, to co jakiś czas tworzony jest punkt przywracania. Zawiera on historyczne wersje plików z dysku. W ten sposób można próbować odzyskać zaszyfrowane pliki.
 • Windows przechowuje listę urządzeń USB, które były podpięte do komputera. Widać nie tylko nazwę urządzenia, ale także jego numer seryjny oraz czas podpięcia.
 • Listy szybkiego dostępu pozwalają określić jakie pliki były niedawno otwierane/edytowane. Część z nich jest widoczna w zakładce “szybki dostęp” w eksploratorze plików. Więcej informacji zobaczysz za pomocą programu JumpListsView.
 • Listę uruchamianych programów znajdziesz w rejestrze systemu. Sprawdź gałąź: HKCU\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\UserAssist. Dane są tam zakodowane algorytmem rot13.
 • Podobne informacje znajdują się w plikach z rozszerzeniem .pf w katalogu c:\Windows\Prefetch. Program PECmd pokaże Ci kiedy uruchamiano dany program oraz z jakich plików on korzystał.
 • Informacje o poczynaniach użytkownika znajdziesz też w historii aktywności (Windows+Tab). Narzędzie WxTCmd wygeneruje plik CSV z czasem uruchomienia oraz długością trwania danej akcji.
 • Listę ostatnich 4096 komend wykonanych z poziomu powershella znajdziesz w pliku C:\Users\*\AppData\Roaming\ Microsoft\Windows\PowerShell\PSReadline\ConsoleHost_history.txt.
 • Na stronie Mojej Aktywności Google zobaczysz swoje zapytania do wyszukiwarki a także filmy na YouTube, które oglądałeś będąc zalogowanym na swoje konto.
 • Twoja aktywność poza Facebookiem to lista stron, które odwiedziłeś, a które korzystają z integracji z tym serwisem. Ilość witryn zależy w głównej mierze od tego czy korzystasz z Adblocka.
 • Niektóre usługi VPN mogą przechowywać logi, na podstawie których można Cię odnaleźć. Różne państwa posiadają różne przepisy odnośnie retencji danych. Retencja danych to rutynowe zatrzymywanie przez operatorów informacji o tym, kto, z kim i kiedy łączył się (lub próbował połączyć) za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
 • Czasami firma może zostać zobowiązana aby nie informować swoich użytkowników o tym, że jej infrastruktura jest przeszukiwana. Warrant canary to próba obejścia tego problemu. Tworzy się dokument, w którym zapisuje się, że jak na razie wszystko jest w porządku. Jeśli nagle plik przestaje być uaktualniany, to można zastanawiać się – czy coś jest nie tak.
  • Sprawdź jak Twój VPN reaguje w przypadku nagłego rozłączenia. Czy Internet jest wtedy odłączany? Czy program posiada tak zwany kill switch? Przez to wpadł jeden z administratorów Wall Street Marketu.
 • DNS leak to sytuacja kiedy zapytania do serwera DNS nie są wysyłane przez łącze VPN. Możesz mieć wtedy złudne poczucie anonimowości. Ruch jest zaszyfrowany, ale widać z jakimi stronami próbujesz się połączyć dzięki zapytaniom do serwera DNS.
 • Sieć TOR również jest narażona na pewne ataki. Twój usługodawca Internetu nie wie co robisz używając TORa. Ale wie, że korzystasz z tego narzędzia. Tak wpadł Eldo Kim – student Harvardu, który doprowadził do ewakuacji uczelni. Pogróżki wysyłał przy pomocy TORa, będąc równocześnie podłączonym do uczelnianej sieci WIFI. W momencie otrzymania maila, administratorzy sprawdzili, że tylko on korzystał wtedy z anonimowej sieci. Stał się pierwszym podejrzanym. Służby nie miały twardych dowodów, ale student przyznał się do zarzucanych mu czynów podczas przesłuchania.

Więcej na tema tych ciekawych zagadnień opowiada w swoim filmie kolega Kacper Szurek.

No dobrze – a teraz pora na kilka ciekawych linków:

 • Kryptografia to dla Ciebie czarna magia? Sprawdź ten pdf.
 • Używasz powershella? Paweł Maziarz przygotował kilkadziesiąt wskazówek powiązanych z tym tematem.
 • Zastanawiasz się jak działają zamki i kłódki? Sprawdź ten film na YouTube.
 • Używasz języka Python? Tutaj znajdziesz 10 mniej znanych pułapek na jakie możesz się tam natknąć.
 • Jak złośliwe oprogramowanie dostaje się do systemów niepodłączonych do Internetu? Sprawdź raport firmy ESET.

PS. Zbieram mity powiązane z bezpieczeństwem. Dla przykładu:

1️⃣ “Zielona kłódka” sprawia, że strona jest bezpieczna.
2️⃣ Kody 2FA są odporne na phishing.
3️⃣ Tryb incognito w przeglądarce zapewnia anonimowość i prywatność.
4️⃣ Nie da się namierzyć osoby korzystającej z VPNa

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Superkomputer Athena uruchomiony w AGH. Jest najszybszy w Polsce

W centrum danych i serwerowni AGH uruchomiono superkomputer Athena, który jest najszybszą tego typu maszyną w Polsce i jednocześnie 105. na świecie. Ma teoretyczną moc obliczeniową przekraczającą 7,7 petaflopów – innymi słowy wykonuje 7,7 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało na ten projekt prawie 12 mln złotych.

Linux

Linux Kernel 6.0 dostępny. Wśród nowości wsparcie dla Intel Arc i Raptor Lake

Linux 6.0 to najnowsza wersja kernela, nad którą pracowało wielu ludzi. Linus Torvalds ogłosił dostępność platformy i wiemy, że wprowadza ona liczne nowości. Wśród nich jest wsparcie dla Intel Arc Alchemist oraz procesorów Raptor Lake. Linux 6.0 wprowadza też zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3.

Mobilne

Google Pixel 7 i Google Pixel 7 Pro. Znamy już wszystkie szczegóły. Warto czekać!

Google to nie tylko największa firma technologiczna znana z zarządzania najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Gigant z Mountain View to również producent smartfonów Pixel, a najnowsza wersja tego urządzenia doczeka się wkrótce oficjalnej premiery. W sieci już teraz znaleźć można informacje o Pixel 7 i jego bardziej rozbudowanej wersji znanej pod nazwą Pixel 7 Pro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.