Czekamy na Raptor Lake, a Intel już chwali się stanem generacji Meteor Lake

Nowa strategia Intela jednoznacznie wskazuje na to, że firma będzie regularnie podrzucać światu informacje na temat rozwoju swoich sprzętów. Tym razem dowiedzieliśmy się, że Core 14. generacji doczekały się już etapu „Full Power-On”, co oznacza, że nie tylko ich krzem został już opracowany i wyprodukowany, ale też to, że został w całości „zasilony”.

Meteor Lake to procesory Intel Core 14. generacji, które zaliczą premierę w 2023 roku

Możemy być więc pewni, że proces produkcji Core 14. generacji (Meteor Lake) przebiega dobrze, a układ osiągnął już pełną sprawność. To z kolei oznacza, że Intel może zacząć tworzyć na jego bazie pierwsze układy inżynieryjne, zanim roześle je do swoich partnerów i wreszcie rozpocznie proces masowej produkcji przed premierą rynkową.

Ten kamień milowy osiągnięto tuż po tym, jak prezes Intela, Pat Gelsinger, zachwalał zespół i wspomniał, że „na procesorze Meteor Lake wyprodukowanym w procesie Intel 4 pomyślnie uruchomiono systemy Windows, Chrome i Linux”. Miało to miejsce

Same w sobie procesory Meteor Lake mają ponoć powstawać z użyciem technologii Intel Foveros i 7nm procesu technologicznego Enhanced SuperFin(Intel 4). Ich architektura rdzeni ma być z kolei hybrydą Redwood Cove i Next Mont przy zachowaniu podejścia niemonolitycznej struktury i podziału na dwa rodzaje rdzeni (Performance oraz Efficient). Premiera? Ponoć już za półtorej roku i wspomina się, że te procesory będą ostatnimi układami kompatybilnymi z LGA1700, po których nadejdzie Lunar Lake-S.

Niedawno Intel wyjawił, że procesory Meteor Lake 14. generacji będą wyposażone w zupełnie nową architekturę kafelkową. To oznacza, że znajdą się w nich 3 główne kafelki/matryce krzemowe w postaci układu odpowiadającego za operacje wyjścia i wejścia, matrycy SoC oraz tej obliczeniowej, która złoży się z części CPU podzielonej na dwa rodzaje rdzeni oraz innowacyjnego zintegrowanego procesora graficznego.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *