Nowy rosyjski satelita wystrzelony. Prawdopodobnie zostanie wykorzystany przeciwko Ukrainie

Nie bez powodu USA stworzyło swoje Siły Powietrzne i nieprzypadkowo Chiny oraz Rosja zajmują się od dłuższego czasu rozwojem broni antysatelitarnej. Nad naszymi głowami krąży sieć satelitów wojskowych, które są czynnie wykorzystywane w konfliktach zbrojnych i wojna trwająca w Ukrainie nie jest od tego wyjątkiem. Dowiedzieliśmy się dziś (02.05), że na orbitę trafił właśnie nowy rosyjski satelita i jego przeznaczenie wydaje się oczywiste.

Oficjalnie nowy rosyjski satelita jest jedną wielką tajemnicą, ale w praktyce to najpewniej EMKA-3

Oczywiście nadal jesteśmy daleko od czasów, w których satelity zagrażałyby nam bezpośrednio, będąc domem dla broni laserowej, mikrofalowej czy po prostu pocisków. Obecnie satelity wojskowe są wykorzystywane do zbierania informacji wywiadowczych, nawigowania i utrzymywania łączności wojskowej, a jeśli idzie o tego najnowszego satelitę Rosji, niestety nie znamy jego przeznaczenia. Są jednak duże szanse, że zostanie skierowany do działań przeciwko Ukrainie.

Z tego co już wiadomo, start z kosmodromu Plesieck w północno-zachodnim regionie Rosji miał miejsce 29 kwietnia i był udany. W efekcie Rosja wzniosła, z wykorzystaniem nowej nośnej rakiety Angara 1.2, ściśle tajnego satelitę, z którego tajemnicę zrzuca jednak znaczne podobieństwo do dwóch innych satelitów wystrzelonych w 2018 i 2021 roku.

Mowa dokładnie o satelitach obrazowych EMKA-1 oraz EMKA-2, których parametry są bardzo charakterystyczne i odpowiadają tym zgłoszonym w przypadku najnowszego satelity. To sugeruje, że jest to również satelita obrazowy, który zapewne już teraz zajmuje się obserwacją terytorium Ukrainy. Mamy co do tego pewność, bo wedle oficjalnego oświadczenia rosyjskiej agencji po wystrzeleniu „nawiązano i utrzymano stabilną łączność ze statkiem kosmicznym, a jego systemy pokładowe działają w normalnym trybie”.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *