DuckDuckGo pozwala zablokować śledzenie Google. Twórcy przeciwko AMP

Framework AMP, wdrożony przez Google, miał służyć budowie lekkich i szybkich stron internetowych. Twórcy DuckDuckGo uznają jednak, że AMP jest szkodliwy dla prywatności, umożliwiając Google jeszcze większe śledzenie użytkowników, dlatego postanowili go zablokować.

Chociaż AMP, z założenia, jest technologią open source’ową, cały projekt rozwijany jest pod przewodnictwem firmy Google. Nie dziwi więc dystans DuckDuckGo do frameworka, który ma być wykorzystywany według twórców przeglądarki i dodatków do dalszego umacniania monopolu przez Google. W ramach walki ze szkodliwym trendem produkty DuckDuckGo umożliwią użytkownikom zwiększenie prywatności poprzez omijanie wersji AMP przeglądanych stron.

Ominąć AMP-a

Jak wynika z oficjalnych informacji umieszczonych na Twitterze, DuckDuckGo uniemożliwi użytkownikowi wyświetlenie wersji AMP interesującej go strony. W sytuacji, gdy zdecyduje się on załadować lub udostępnić komuś konkretną witrynę, program użyje oryginalnej strony internetowej zamiast jej wersji AMP.

Dotychczas Google wymuszał ​​technologię AMP na wydawcach stron, faworyzując strony wykorzystujące ten framework oraz nadając im priorytet w wyszukiwarkach. Teoretycznie jednak firma rok temu ogłosiła, że korzystanie z formatu AMP nie jest już wymagane, a każda strona, niezależnie od jej wyniku Core Web Vitals lub stanu jakości strony będzie mogła pojawić się w tzw. karuzeli.

Nie oznacza to jednak, że strony, które posiadają wersję AMP swoich stron, nie są dalej promowane w wynikach wyszukiwania. Samo Google nie wypowiada się na ten temat, zaś użytkownicy są podzieleni w swoich opiniach. Wiele osób docenia AMP, ze względu na jego lekkość i szybkość ładowania, z drugiej strony jednak – trudno ignorować wątpliwe kwestie prywatności oraz monopolizacji rynku, na które zwraca uwagę DuckDuckGo.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.