DuckDuckGo pozwala zablokować śledzenie Google. Twórcy przeciwko AMP

Framework AMP, wdrożony przez Google, miał służyć budowie lekkich i szybkich stron internetowych. Twórcy DuckDuckGo uznają jednak, że AMP jest szkodliwy dla prywatności, umożliwiając Google jeszcze większe śledzenie użytkowników, dlatego postanowili go zablokować.

Chociaż AMP, z założenia, jest technologią open source’ową, cały projekt rozwijany jest pod przewodnictwem firmy Google. Nie dziwi więc dystans DuckDuckGo do frameworka, który ma być wykorzystywany według twórców przeglądarki i dodatków do dalszego umacniania monopolu przez Google. W ramach walki ze szkodliwym trendem produkty DuckDuckGo umożliwią użytkownikom zwiększenie prywatności poprzez omijanie wersji AMP przeglądanych stron.

Ominąć AMP-a

Jak wynika z oficjalnych informacji umieszczonych na Twitterze, DuckDuckGo uniemożliwi użytkownikowi wyświetlenie wersji AMP interesującej go strony. W sytuacji, gdy zdecyduje się on załadować lub udostępnić komuś konkretną witrynę, program użyje oryginalnej strony internetowej zamiast jej wersji AMP.

Dotychczas Google wymuszał ​​technologię AMP na wydawcach stron, faworyzując strony wykorzystujące ten framework oraz nadając im priorytet w wyszukiwarkach. Teoretycznie jednak firma rok temu ogłosiła, że korzystanie z formatu AMP nie jest już wymagane, a każda strona, niezależnie od jej wyniku Core Web Vitals lub stanu jakości strony będzie mogła pojawić się w tzw. karuzeli.

Nie oznacza to jednak, że strony, które posiadają wersję AMP swoich stron, nie są dalej promowane w wynikach wyszukiwania. Samo Google nie wypowiada się na ten temat, zaś użytkownicy są podzieleni w swoich opiniach. Wiele osób docenia AMP, ze względu na jego lekkość i szybkość ładowania, z drugiej strony jednak – trudno ignorować wątpliwe kwestie prywatności oraz monopolizacji rynku, na które zwraca uwagę DuckDuckGo.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *