SpaceX zablokowało rosyjski atak. Szybciej niż armia USA

W ostatnich dniach Rosja próbowała uniemożliwić Ukraińcom kontakt ze światem i zagłuszyć sygnał z wysłanych przez Elona Muska satelitów Starlink. Akcja rosyjskiej armii poniekąd się udała, technologia została zagłuszona w niektórych częściach kraju, ale tylko na kilka dni. Elon Musk skrzyknął programistów SpaceX, którym wkrótce udało się stworzyć skuteczną tarczę ochronną przeciwko rosyjskim działaniom elektromagnetycznym.

Ataki Rosji ostatecznie udało się całkowicie odeprzeć. Pentagon był pod ogromnym wrażeniem szybkiej akcji ludzi Muska. – Starlink odparł atak szybciej, niż byłaby to w stanie zrobić armia amerykańska – przyznał w środę Dave Tremper, dyrektor ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony USA, na konferencji C4ISRNET.

Tremper wyjaśnił, że już dzień po tym, jak pojawiły się doniesienia o rosyjskim ataku zakłócającym, „Starlink zawiesił linię kodu i naprawił ją” i nagle atak „nie był już skuteczny”. Urządzenia zostały też zabezpieczone przed kolejnymi próbami zablokowania sygnału.

Z punktu widzenia walki elektromagnetycznej taki rezultat jest fantastyczny. To jak tego dokonali, powoduje, że w moich oczach pojawiają się łzy – powiedział Temper.

Telekomunikacyjny system satelitarny Starlink zapewnia Ukraińcom dostęp do internetu podczas inwazji Rosji. Dyrektor generalny SpaceX Elon Musk wysłał swoje satelity nad Ukrainę po tym, jak wicepremier tego kraju Mychajło Fiodorow poprosił miliardera o pomoc pod koniec lutego.

Obecnie z usług Starlinka korzystają głównie ukraińskie siły zbrojne, instytucje obsługujące elementy infrastruktury krytycznej, czy placówki medyczne. Wkrótce możliwość korzystania z niego mają otrzymać wszyscy mieszkańcy Ukrainy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *