SpaceX zablokowało rosyjski atak. Szybciej niż armia USA

W ostatnich dniach Rosja próbowała uniemożliwić Ukraińcom kontakt ze światem i zagłuszyć sygnał z wysłanych przez Elona Muska satelitów Starlink. Akcja rosyjskiej armii poniekąd się udała, technologia została zagłuszona w niektórych częściach kraju, ale tylko na kilka dni. Elon Musk skrzyknął programistów SpaceX, którym wkrótce udało się stworzyć skuteczną tarczę ochronną przeciwko rosyjskim działaniom elektromagnetycznym.

Ataki Rosji ostatecznie udało się całkowicie odeprzeć. Pentagon był pod ogromnym wrażeniem szybkiej akcji ludzi Muska. – Starlink odparł atak szybciej, niż byłaby to w stanie zrobić armia amerykańska – przyznał w środę Dave Tremper, dyrektor ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony USA, na konferencji C4ISRNET.

Tremper wyjaśnił, że już dzień po tym, jak pojawiły się doniesienia o rosyjskim ataku zakłócającym, “Starlink zawiesił linię kodu i naprawił ją” i nagle atak “nie był już skuteczny”. Urządzenia zostały też zabezpieczone przed kolejnymi próbami zablokowania sygnału.

Z punktu widzenia walki elektromagnetycznej taki rezultat jest fantastyczny. To jak tego dokonali, powoduje, że w moich oczach pojawiają się łzy – powiedział Temper.

Telekomunikacyjny system satelitarny Starlink zapewnia Ukraińcom dostęp do internetu podczas inwazji Rosji. Dyrektor generalny SpaceX Elon Musk wysłał swoje satelity nad Ukrainę po tym, jak wicepremier tego kraju Mychajło Fiodorow poprosił miliardera o pomoc pod koniec lutego.

Obecnie z usług Starlinka korzystają głównie ukraińskie siły zbrojne, instytucje obsługujące elementy infrastruktury krytycznej, czy placówki medyczne. Wkrótce możliwość korzystania z niego mają otrzymać wszyscy mieszkańcy Ukrainy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *