Eko trasy Google Maps dostępne w Polsce. Musisz wybrać typ silnika

Mapy Google oferują już kierowcom w Polsce propozycje ekonomicznych tras. Chodzi o sprytne wyznaczanie dojazdu w taki sposób, by w konkretnym samochodzie przełożyło się to na możliwie najniższe zużycie paliwa. Pod uwagę brany jest typ silnika.

Nową funkcję Google Maps uwzględniającą rodzaj napędu w samochodzie na etapie wyznaczania trasy sygnalizowaliśmy już w połowie miesiąca. Wówczas była to analiza oparta na pliku APK testowego wydania, ale jak widać wdrożenie było tylko formalnością, bo już dziś z nowej opcji można korzystać między innymi w Polsce.

Chodzi o sugerowanie alternatywnej trasy dojazdu, która będzie najbardziej ekonomiczna, co może mieć spore znaczenie zwłaszcza dla właścicieli samochodów elektrycznych, ale także spalinowych w dobie gwałtownych zmian cen paliw. Użytkownik Map Google musi jednak wcześniej wskazać w ustawieniach, jaki silnik ma jego auto – program pozwala wybrać benzynę, diesla lub napęd elektryczny, bądź hybrydowy. Warto dodać, że widoczne na poniższych zrzutach „zużycie gazu” to najpewniej nieudane tłumaczenie w aplikacji – w opcjach nie można wskazać wykorzystania LPG czy CNG.

Opcję Typ silnika można znaleźć na głównej liście w ustawieniach Google Maps. Podczas wyznaczania trasy, nawigacja weźmie pod uwagę warunki, w których dany napęd pozwala zaoszczędzić najwięcej paliwa lub energii.

Można zakładać, że w przypadku hybryd czy samochodów elektrycznych korzystne może być trzymanie się warunków miejskich z uwagi na szansę częstego odzyskiwania energii, a w przypadku silników spalinowych – wręcz przeciwnie. Ekonomiczna trasa pokazywana jest na mapie jako jedna z alternatyw dla głównej i oznaczona symbolem listka.

Z podsumowania można się przy tym dowiedzieć, o ile procent podana propozycja jest bardziej ekonomiczna od innych. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że najkorzystniejsza dla spalania trasa w znakomitej większości przypadków nie będzie ani najszybsza, ani najkrótsza.

Należy podkreślić, że choć nowa opcja w Google Maps jest już dostępna u niektórych użytkowników, może jeszcze minąć trochę czasu, nim będzie widoczna u każdego. W praktyce jest to zależne od aktualizacji aplikacji do najnowszej wersji i aktywowania opcji po stronie serwera przez producenta. Na podobnej zasadzie włączono niedawno odświeżony interfejs odtwarzaczy muzycznych w Androidzie Auto.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *