Elektroniczny system nadawania PESEL dla Ukraińców gotowy. Nadano pierwszy numer, znamy termin powszechnego uruchomienia

Nagły napływ uchodźców z ogarniętymi walkami obszarów Ukrainy spowodował, że w całej Polsce wielu zwykłych ludzi zaczęło organizować zbiórki i pomagać Ukraińcom i Ukrainkom na różne sposoby. Rząd również postanowił dołożyć swoją cegiełkę i już wkrótce ruszyć ma elektroniczny system nadawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy.

Specjalna specustawa został już podpisana przez Andrzeja Dudę, a w sobotę wieczorem (12 lutego) dokument został opublikowany, co potwierdza jego ważność i prawomocność. Całość miała ruszyć już w poniedziałek, 13 marca, jednak jak podkreśla Paweł Szefernaker, wiceszef Ministerstwa Spaw Wewnętrznych i Administracji, ostateczny termin rejestracji rozpocznie się 16 marca:

System jest gotowy, ale musimy go przetestować i gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. To jest naturalne. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa na wdrożenie tych rozwiązań.

Uchodźcy mogą zgłosić się do najbliższego urzędu gminy i oprócz złożenia wniosku (wzór ma zostać przedstawiony w Biuletynie Informacji Publicznej) konieczne będzie dołączenie fotografii, a na miejscu zostaną pobrane odciski palców, co nie będzie dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia. Janusz Ciszyński, sekretarz stanu w KPRM oraz pełnomocnik ds. cyfryzacji dodaje natomiast, że:

Fotografie będą mogły być wykonywane w siedzibie urzędu i będzie to zadanie zlecone przez administrację rządową. Wspólnie z przedstawicielami samorządów osiągnęli porozumienie co do tego, ile będziemy za tę usługę płacić.

Dokument (coś na wzór dowodu osobistego) będzie aktualnie miał formę mobilną, ale oczywiście każda osoba otrzyma papierowe potwierdzenia nadania numeru PESEL oraz dostęp do profilu zaufanego. Dzięki temu Ukraińcy i Ukrainki będą mogli załatwić sprawy urzędowe przez internet, a sama obecność w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności daje uchodźcom możliwość podjęcia legalnej pracy w Polsce, kontynuowania nauki w szkołach i uczelniach. Oprócz tego uzyskują oni dostęp do opieki zdrowotnej.

Wiceszef MSWiA dodaje również, że choć urzędy będą gotowe na przyjęcie dużej liczby wniosków, nie wszystkim uda się pomóc od razu. „Prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji” – można było usłyszeć w trakcie ostatniej konferencji prasowej. Jan Strzeżek, radny na Bielanach (dzielnica Warszawy) również podziela te obawy, czym podzielił się podczas nagrywania ostatniego wydania programu „7. Dzień Tygodnia”:

Jeżeli Ukraińcy mają mieć nadany PESEL, to będą musieli pójść do urzędów dzielnic. Kilkaset tysięcy osób oznacza absolutny paraliż urzędów w Warszawie.

Jednocześnie warto dodać, że specustawa obowiązuje wstecz, czyli od dnia 24 lutego. Oznacza to, że uchodźcy, którzy dotarli do Polski w tym i kolejnych dniach poprzedzających wprowadzenie rządowego dokumentu, zostaną objęci nowymi przepisami i również mogą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL.

Janusz Ciszyński poinformował również, że pierwszy numer został już nadany – tą osobą jest niejaka pani Oksana ze Starokonstantynowa.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *