Co to kropka kwantowa? O co chodzi w telewizorach QLED, QD-OLED i innych ekranach z Quantum Dot?

Telewizory QLED dostępne są coraz szerzej na naszym rynku, technologia ta pojawia się też w monitorach, lada dzień w sprzedaży pojawi się pierwszy telewizor QD-OLED. Czym jest ta misterna kropka kwantowa? Jak technologia kropek kwantowych ma się do ekranów LCD, LED, OLED? Czy na ekrany QLED patent ma tylko Samsung, inne firmy też sprzedają telewizory z kropkami kwantowymi? Wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o technologii QLED.

Jak działa kwantowa kropka?

Czym jest kwantowa kropka? Nazwą tą określa się bardzo mały kryształ – tak mały, że jego średnicę liczymy w pojedynczych nanometrach. Kwantowa kropka zmienia długość fali przechodzącego przez nią światła, a zmiana ta jest zależna od wielkości kryształu. Umieszczając obok siebie kryształy różnej wielkości otrzymujemy zatem źródła światła o różnym kolorze.

Warstwa takich kryształów podświetlana jest następnie niebieskim światłem – to różnica w porównaniu ze zwykłymi ekranami LCD, gdzie podświetlenie jest zazwyczaj białe. Niebieskie światło przechodząc przez filtr z kwantowych kropek jest przez nie zmieniane na czerwone lub zielone lub – gdy nie trafi na kryształ – pozostaje niebieskie.

Efekt w postaci różnokolorowych pikseli jest podobny do tego, uzyskiwanego w klasycznych ekranach LCD, jednak różnica dotyczy lepszego nasycenia kolorów, większej jasności panelu i szerszego spektrum wyświetlanych barw. Ujrzymy je pod warunkiem, że dysponujemy materiałem wideo, oferującym szeroką paletę barw, jak choćby filmy 4K UHD.

Nanokryształ i nano cell

Warto przy tym zauważyć, że – jak niemal wszystko, co marketingowa machina przedstawia nam jako nowość – tak i kwantowa kropka to technologia licząca sobie dziesiątki lat. Rozwiązanie, nazywane obecnie kwantową kropką (QD, quantum dot lub nanokryształami) testowano bowiem w laboratoriach już w latach 80.

Na rynek trafiło jednak stosunkowo niedawno za sprawą Sony, które w 2013 roku zaprezentowało pierwsze panele wykorzystujące tę technologię. Rozwiązanie to było jednak drogie i dalekie od doskonałości – w konsumenckim sprzęcie zagościło wiec całkiem niedawno. Firmami, które pod różnymi nazwami promują kwantową kropkę są m.in. Samsung z linią telewizorów SUHD czy nowymi modelami z serii QLED, LG czy Philips.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *