FBI unieszkodliwiło botneta rosyjskiego wywiadu. Wykorzystywał „Mrugnięcie cyklopa”

Szef FBI Christopher Wray poinformował, że udało się zneutralizować sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem przez Rosjan.

Botnet kontrolował rosyjski wywiad GRU za pomocą złośliwego oprogramowania „Mrugnięcie cyklopa”. Stworzyła go grupa Sandworm, będąca częścią zespołu hakerskiego założonego przez rosyjskie władze.

Wirus po raz pierwszy pojawił się w sieci w czerwcu 2019 r., ale dopiero 23 lutego 2022 r. informacje na jego temat wyszły na światło dzienne. Malware wykorzystywał lukę w zabezpieczeniach routerów firm Asus oraz Watch Guard. Obaj producenci urządzeń sieciowych błyskawicznie opublikowali narzędzia pozwalające na zabezpieczenie się przed złośliwym oprogramowaniem, ale do marca tego roku większość zaatakowanych wcześniej sprzętów nadal pozostawała zainfekowana.

Za pomocą „Mrugnięcia cyklopa” Rosjanie kontrolowali rozległą sieć komputerów i mogli ją wykorzystywać do różnego rodzaju nielegalnych działań. Mieli możliwość zdalnego przesyłania i pobierania plików, w tym kolejnych wirów oraz trojanów. Amerykańskim służbą udało się jednak przejąć kontrolę nad zarządzającymi siecią urządzeniami oraz usunąć z nich szkodliwe oprogramowanie. W ten sposób botnet został zneutralizowany.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *