FluBot powrócił. Malware infekuje smartfony z Androidem

CERT Polska informuje o powrocie szkodliwego oprogramowania znanego jako FluBot. Podobnie jak w poprzednich kampaniach, na jego działanie narażeni są użytkownicy urządzeń z systemem Android.

Malware Flubot znany jest również jako Cabassous. Już w czerwcu Bitdefender donosił, że rodzina trojanów bankowych znana pod tą nazwą szybko rozprzestrzenia się na terenie centralnej Europy. Oznacza to, że zagrożeni są także użytkownicy Androida w naszym kraju.

Nowa kampania

W przypadku obecnie szerzących się kampanii wśród użytkowników Androida, głównym nośnikiem dla szkodliwego oprogramowania są wiadomości SMS. Zgodnie z informacjami CERT Polska, informują one o rzekomo otrzymanej wiadomości lub nagraniu na poczcie głosowej. Użytkownik dostaje możliwość kliknięcia w łącze do witryny, która zachęca do pobrania złośliwej aplikacji zawierającej malware FluBot.

Warto jednak zwrócić uwagę, że malware jest głównie dystrybuowane przez fałszywe aplikacje bankowe. W poprzednich kampaniach FluBot był zaszyty w takich programach jak BankinterMóvil, Deutsche Bank Mobile czy Commerzbank Banking. Jeżeli użytkownik zdecyduje się pobrać fałszywą aplikację, a następnie ją uruchomić, wszystkie jego dane są przechwytywane przez złośliwe oprogramowanie.

Ochrona przez zagrożeniami

Użytkownicy smartfonów z Androidem, wiedząc o tego rodzaju kampaniach wymierzonych w ich urządzenia, powinni zawsze przestrzegać kilku podstawowych zasad korzystania z telefonu. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w podejrzane linki otrzymane w wiadomościach, mailach czy SMS-owo.

Nawet w sytuacji, gdy dziwne łącze zostało nam wysłane przez znajomego, lepiej się dopytać o jego wysyłkę – oszuści coraz częściej przejmują konta w serwisach społecznościowych, z których następnie rozsyłają wiadomości zachęcające do kliknięcia w zainfekowany link. Warto także pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą na nas czekać, jeżeli zdecydujemy się zainstalować program z niezaufanego źródła. Z tego powodu twórcy Androida zalecają korzystanie wyłącznie ze sklepu Google Play.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *