Oto najgorsze hasła do logowania. Można je złamać w sekundę!

Hasła do logowania stanowią istotny temat i warto zastanowić się nad takimi, które zagwarantują nam większe bezpieczeństwo. W związku z tym dobrze zobaczyć, co może być złym pomysłem i trafiło na listę łatwych do złamania, popularnych haseł.

Kwestie bezpieczeństwa w sieci stanowią głęboki temat, który często jest przez nas poruszany. Jedną z popularnych metod stanowi chociażby podszywanie się pod pomoc techniczną (miliony takich ataków każdego miesiąca). Co ciekawe, czasem wcale nie trzeba silić się na wyrafinowane techniki, bo dla zadowalających efektów, często wystarczy wklepywać najpopularniejsze hasła.

Pomimo tego, że wiele usług narzuca określone zasady bezpieczeństwa i po prostu wymusza na swoich użytkownikach bardziej skomplikowane hasła, wygląda na to, że wciąż jest sporo okazji do zastosowania sprawdzonego, starego i dobrego „123456„. Pokazuje to między innymi ciekawe zestawienie przygotowane przez NordPass, firmę skupiającą się na zarządzaniu hasłami.

123456 jest niezwykle popularnym hasłem

Warto podkreślić, że lista udostępniona przez NordPass została przygotowana we współpracy z niezależnymi ekspertami od cyberbezpieczeństwa, a wykorzystano do tego bazę o wielkości 4 TB. Skupiono się na tym jak często wykorzystywane jest dane hasło oraz ile czasu potrzeba do tego, żeby je złamać.

Na pierwszym miejscu znajduje się „123456„, ponieważ czas wymagany do złamania tego hasła został oszacowany na mniej niż 1 sekundę, a dodatkowo jest to konfiguracja cyfr, którą według badania wykorzystano co najmniej 100 milionów razy. Drugie pod względem popularności jest trochę dłuższe „123456789„, ale tutaj jest mowa o zaledwie 46 milionach zastosowań w formie hasła.

Lista zawiera również popularne „qwerty” (22 miliony), „password” (20 milionów), a także „111111” (13 milionów). Do ciekawszych pozycji można zaliczyć „1q2w3e” (8 milionów), ponieważ z pozoru wygląda na coś bardziej złożonego, ale ostatecznie można szybko zauważyć, że za popularnością takiej konfiguracji znaków stoi przystępność podczas samego procesu wpisywania.

Z tłumu wyróżnia się także „iloveyou” (4 miliony), „monkey” (2 miliony), „fuckyou” (1 milion), football (1 milion) czy princess (1 milion). Cała lista najpopularniejszych haseł ma aż 200 pozycji i warto się z nią zapoznać, ponieważ jest to niewątpliwa ciekawostka, ale przy okazji można zwrócić uwagę na to, czego unikać podczas wymyślania swoich haseł. Całość jest zamknięta przez „xxx„, którego popularność została oszacowana na niemal 300 tysięcy zastosowań.

10 najpopularniejszych haseł w Polsce

Wyżej poruszyliśmy kwestię łatwych do złamania, najpopularniejszych haseł we wszystkich analizowanych krajach. Teraz ograniczymy udostępnione wyniki do samej Polski, ponieważ warto zwrócić na nie dodatkową uwagę.

123456564,786
qwerty170,112
123456789160,693
12345155,582
zaq12wsx100,695
password65,945
1234567862,816
polska62,555
123456751,948
123qwe45,542

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *