Francja: policja będzie mogła ~hackować telefony i samochody. W grę wchodzi nagrywanie dźwięku, obrazu oraz pobieranie geolokalizacji.

Wg Le Monde w zasadzie zapadła decyzja o nadaniu pewnych nowych możliwości policji:

Francuska policja będzie mieć możliwość szpiegowania podejrzanych poprzez zdalne aktywowanie kamery, mikrofonu i GPS swoich telefonach i innych urządzeniach.

Cóż to za „inne urządzenia”? Np. inteligentne samochody.

Na (marne) pocieszenie trzeba dodać, że tego typu inwigilację będzie można stosować tylko w przypadku osób podejrzanych o poważniejsze przestępstwa, a podsłuchiwać nie będzie można przedstawicieli „wrażliwych zawodów” np. lekarzy, dziennikarzy prawników, sędziów czy posłów.

Na koniec mała uwaga: terminu „~hackować” użyliśmy z tyldą, bo nie do końca wiadomo jak np. będzie wyglądała operacja zdalnego dostępu do kamery/mikrofonu przestępcy. Oczywistym jest to, że nie będzie on w żaden sposób ostrzeżony przed taką operacją, z innej strony można sobie potencjalnie wyobrazić sytuację, gdy policja kontaktuje się z producentem samochodu, aby bez żadnego hackowania przekazał dostęp do obrazu z kamer.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *