Jesteś klientem PKO? Uważaj na oszustów

Portal Niebezpiecznik zwraca uwagę na nowe zagrożenie dla klientów PKO Banku Polskiego. Oszuści wysyłają SMS-y z linkiem do strony, która zachęca do pobrania aplikacji. Jej zadaniem jest wyłudzenie danych logowania do bankowości elektronicznej.

Klienci banku PKO masowo zgłaszają, że otrzymują SMS-y mające na celu kradzież pieniędzy z ich rachunków bankowych. To kolejna dobrze zaplanowana akcja phishingowa, która na pierwszy rzut oka może wyglądać na zwykłą wiadomość od banku.

Klienci PKO na celowniku cyberprzestępców

Treść wiadomości brzmi: “Dzień dobry, informujemy o konieczności aktualizacji aplikacji IKO: [adres strony]. Twój PKO Bank Polski”. Wiadomość dociera z numeru +48608722290, jednak można podejrzewać, że nie jest to jedyny numer, którym dysponują przestępcy. Wygląda na to, że SMS nie jest nadawany z wykorzystaniem unikalnego identyfikatora.

To, co powinno na pierwszy rzut oka zwrócić uwagę, to adres strony podany w wiadomości. Domena .pw jest pierwszym sygnałem, który sugeruje, że SMS może być próbą oszustwa. Po kliknięciu w link, użytkownikowi wyświetla się strona, która zachęca do zainstalowania aplikacji. Nie do końca starannie przygotowany portal ma za zadanie dodać do menu głównego telefonu “aplikację” banku. Skrót uruchamia okno, w którym znajduje się miejsce do podania danych logowania do konta PKO (login i hasło).

Co zrobić, jeśli dałeś się “złapać” przestępcom?

Przede wszystkim – samo kliknięcie w link i pobranie “aplikacji” nie stanowi realnego zagrożenia. Skrót z pulpitu można usunąć i zapomnieć o sprawie. Jeśli jednak podałeś login i hasło do swojego rachunku bankowego, koniecznie skontaktuj się z bankiem i poinformuj o zaistniałej sytuacji.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie klikać linków i nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł. Jeśli czekasz na wiadomość od konkretnej instytucji, ale masz wątpliwości co do bezpieczeństwa otrzymanej wiadomości, zadzwoń i upewnij się, czy bez obaw możesz podejmować dalsze działania związane z wiadomością. Warto też zapamiętać, że żadna firma i instytucja nie poprosi cię o podanie danych do logowania lub innych wrażliwych danych.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *