Francja przetestowała ulepszony pocisk nuklearny

Broń nuklearna nigdy nie zakończy swojego żywota, bo do pewnego stopnia jest swoistą „gwarancją niepodległości”. Państwa nadal będą ją pielęgnować i rozwijać, a Francja nie jest od tego wyjątkiem. Obecnie państwo od 2009 roku korzysta z naddźwiękowych pocisków manewrujących ASMPA z głowicami jądrowymi, które stanowią część francuskiego odstraszania nuklearnego. Ich rozwojowi towarzyszą testy, czego przejaw ponownie widzimy, bo Francja przetestowała niedawno ulepszony pocisk nuklearny ASMPA.

W przyszłości pocisk ASMPA zastąpi ASN4G, ale do tej pory Francja będzie korzystać z ulepszonych wersji oryginału

O teście oficjalnie poinformowało francuskie Ministerstwo Obrony, a Florence Parly, czyli minister sił zbrojnych Francji, wyraził zadowolenie po tym udanym odpaleniu kwalifikacyjnym zmodernizowanego pocisku Air-to-Ground Medium-Range Strategic Missile (ASMPA), czyli strategicznego pocisku średniego zasięgu powietrze-ziemia. Miało to miejsce 23 marca 2022 roku i obejmowało test bez głowicy bojowej w ramach programu zarządzanego przez francuską agencję zamówień obronnych (DGA).

Test objął wystrzelenie pocisku z pokładu myśliwca Rafale, który wystartował z bazy sił powietrznych nr 120 w Cazaux. Po udanym uwolnieniu i odpaleniu silnika pocisku, ten był monitorowany przez cały lot przez sprzęt DGA Essais Missile w Biscarrosse, Hourtin i Quimper na statku testowo-pomiarowym „Monge”.

Udany test stanowi ważny moment w rozwoju nuklearnego arsenału Francji, bo ten sukces oznacza rozpoczęcie fazy produkcyjnej zmodernizowanego pocisku ASMPA, co jest warunkiem wstępnym jego wejścia do służby w Strategicznych Siłach Powietrznych Francuskich Sił Powietrznych oraz w siłach powietrznych Marynarki Wojennej Francji.

Chociaż Francja prowadzi bardzo dyskretną politykę na temat swojego uzbrojenia i nie ujawnia o nim wielu informacji, to co nieco na temat ich pocisków nuklearnych już wiemy. Podstawowa wersja weszła na służbę w 1986 roku i mogła być wystrzeliwana z pokładu Mirage IV, Dassault Mirage 2000N, Super Étendard i Rafale. Zastąpił go wariant ASMPA (w 2009 roku) stworzony z myślą o samolotach Mirage 2000N oraz Rafale F3R, który mierzy 5,38 metra długości, waży około 860 kilogramów, dosięga celów oddalonych o 500 km i osiąga prędkości do 3 Mach.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *