Francja przetestowała ulepszony pocisk nuklearny

Broń nuklearna nigdy nie zakończy swojego żywota, bo do pewnego stopnia jest swoistą „gwarancją niepodległości”. Państwa nadal będą ją pielęgnować i rozwijać, a Francja nie jest od tego wyjątkiem. Obecnie państwo od 2009 roku korzysta z naddźwiękowych pocisków manewrujących ASMPA z głowicami jądrowymi, które stanowią część francuskiego odstraszania nuklearnego. Ich rozwojowi towarzyszą testy, czego przejaw ponownie widzimy, bo Francja przetestowała niedawno ulepszony pocisk nuklearny ASMPA.

W przyszłości pocisk ASMPA zastąpi ASN4G, ale do tej pory Francja będzie korzystać z ulepszonych wersji oryginału

O teście oficjalnie poinformowało francuskie Ministerstwo Obrony, a Florence Parly, czyli minister sił zbrojnych Francji, wyraził zadowolenie po tym udanym odpaleniu kwalifikacyjnym zmodernizowanego pocisku Air-to-Ground Medium-Range Strategic Missile (ASMPA), czyli strategicznego pocisku średniego zasięgu powietrze-ziemia. Miało to miejsce 23 marca 2022 roku i obejmowało test bez głowicy bojowej w ramach programu zarządzanego przez francuską agencję zamówień obronnych (DGA).

Test objął wystrzelenie pocisku z pokładu myśliwca Rafale, który wystartował z bazy sił powietrznych nr 120 w Cazaux. Po udanym uwolnieniu i odpaleniu silnika pocisku, ten był monitorowany przez cały lot przez sprzęt DGA Essais Missile w Biscarrosse, Hourtin i Quimper na statku testowo-pomiarowym „Monge”.

Udany test stanowi ważny moment w rozwoju nuklearnego arsenału Francji, bo ten sukces oznacza rozpoczęcie fazy produkcyjnej zmodernizowanego pocisku ASMPA, co jest warunkiem wstępnym jego wejścia do służby w Strategicznych Siłach Powietrznych Francuskich Sił Powietrznych oraz w siłach powietrznych Marynarki Wojennej Francji.

Chociaż Francja prowadzi bardzo dyskretną politykę na temat swojego uzbrojenia i nie ujawnia o nim wielu informacji, to co nieco na temat ich pocisków nuklearnych już wiemy. Podstawowa wersja weszła na służbę w 1986 roku i mogła być wystrzeliwana z pokładu Mirage IV, Dassault Mirage 2000N, Super Étendard i Rafale. Zastąpił go wariant ASMPA (w 2009 roku) stworzony z myślą o samolotach Mirage 2000N oraz Rafale F3R, który mierzy 5,38 metra długości, waży około 860 kilogramów, dosięga celów oddalonych o 500 km i osiąga prędkości do 3 Mach.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Nauka

Nowy model OpenAI ,,Orion” zadebiutuje jeszcze w 2024 roku

OpenAI planuje wydanie następcy obecnych modeli GPT-4o i o1. Jak donosi redakcja The Verge, nowy model ma nosić nazwę Orion. Z przekazanych informacji wynika, że model ten początkowo nie będzie powszechnie dostępny. OpenAI ma w pierwszej kolejności przyznać dostęp do Oriona firmom, z którymi ściśle współpracuje.

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *