Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Rząd zapłaci do 42 tys. brutto miesięcznie!

Do sieci trafiły informacje o projekcie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, dzięki któremu administracja publiczna miałaby środki, by konkurować o ekspertów na rynku pracy. Najlepsi mają w ten sposób zarobić do 42 tys. złotych brutto miesięcznie.

Serwis forsal.pl opisuje projekt ustawy dotyczący środków na finansowanie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, do którego dotarł DGP. W założeniu chodzi o to, by rząd miał środki, które będzie mógł zaoferować specjalistom i „wyłowić” ich na rynku pracy. Pierwotnie fundusz ma być wysokości 500 mln złotych i być zarządzany przez ministra właściwego do spraw cyfryzacji.

Dzięki temu praca w sektorze publicznym może się okazać atrakcyjna finansowo, co dzisiaj jest nieosiągalne. Często trafiamy bowiem na przypadki absurdalnych ofert dla specjalistów IT w tym obszarze, którzy w prywatnej firmie za ten sam zakres pracy są w stanie zarobić nawet kilka razy więcej. Chętnych zresztą nie brakuje.

Choć w tym momencie uzyskane informacje nie są oficjalne, jak podaje forsal.pl, pieniądze miałyby trafiać do największych specjalistów w kraju w formie „świadczenia teleinformatycznego”, co pozwoliłoby ominąć narzucane odgórnie widełki płacowe. Przywiduje się, że wypłaty trafią m.in. do pracowników Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, a także (między innymi) osób oddelegowanych do spraw cyberbezpieczeństwa w ABW, CBA czy Prokuraturze.

Zgodnie z projektem, Fundusz Cyberbezpieczeństwa ma być zasilany z trzech źródeł. Pierwszym będą dotacje z budżetu państwa, drugim – dotacje z planu finansowego NASK, trzecim zaś – możliwość przekazania środków z Funduszu Szerokopasmowego. Pierwsze świadczenia mają być wypłacone już w marcu 2022 roku.

źródło: https://www.dobreprogramy.pl/

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *