Główny redaktor rosyjskiej Wikipedii aresztowany w Białorusi. Zatrzymano go za złamanie cenzury

Mark Bernstein to jeden z najważniejszych twórców artykułów poświęconych Rosji na Wikipedii. Został on aresztowany w Białorusi. Postawiono mu zarzuty związane ze złamaniem nowego prawa wprowadzonego przez Rosjan w tym miesiącu związanego z “dezinformacją” o sytuacji w Ukrainie.

Mark Bernstein to jeden z najważniejszych redaktorów rosyjskiej Wikipedii. Został on w tym tygodniu aresztowany na Białorusi przez GUBOPiK. Nastąpiło to w związku “rozpowszechnianiem fałszywych informacji antyrosyjskich”.

Rosja wcześniej wprowadziła nowe prawo, które związane jest z szerzeniem “dezinformacji” o sytuacji w Ukrainie. Kreml cały czas nazywa to “specjalną operacją wojskową” i za złamanie nowych przepisów grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Profil Marka Bernsteina w Wikipedii

Bernstein ma na własnym koncie na Wikipedii ponad 200 tys. edycji, a więc naprawdę dużo. Nie wiadomo, za które dokładnie wpisy został aresztowany. Prawda jest jednak taka, że stał się ofiarą polityki Kremla związanej z dezinformacją o sytuacji w najechanej Ukrainie.

Warto dodać, że w tym tygodniu wyszło na jaw, że Rosjanie płacili za szerzenie dezinformacji w platformie TikTok. Wybrane konta, w tym niektóre mające naprawdę dużo obserwujących, otrzymywały specjalne instrukcje propagandowe.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *