Główny redaktor rosyjskiej Wikipedii aresztowany w Białorusi. Zatrzymano go za złamanie cenzury

Mark Bernstein to jeden z najważniejszych twórców artykułów poświęconych Rosji na Wikipedii. Został on aresztowany w Białorusi. Postawiono mu zarzuty związane ze złamaniem nowego prawa wprowadzonego przez Rosjan w tym miesiącu związanego z “dezinformacją” o sytuacji w Ukrainie.

Mark Bernstein to jeden z najważniejszych redaktorów rosyjskiej Wikipedii. Został on w tym tygodniu aresztowany na Białorusi przez GUBOPiK. Nastąpiło to w związku “rozpowszechnianiem fałszywych informacji antyrosyjskich”.

Rosja wcześniej wprowadziła nowe prawo, które związane jest z szerzeniem “dezinformacji” o sytuacji w Ukrainie. Kreml cały czas nazywa to “specjalną operacją wojskową” i za złamanie nowych przepisów grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Profil Marka Bernsteina w Wikipedii

Bernstein ma na własnym koncie na Wikipedii ponad 200 tys. edycji, a więc naprawdę dużo. Nie wiadomo, za które dokładnie wpisy został aresztowany. Prawda jest jednak taka, że stał się ofiarą polityki Kremla związanej z dezinformacją o sytuacji w najechanej Ukrainie.

Warto dodać, że w tym tygodniu wyszło na jaw, że Rosjanie płacili za szerzenie dezinformacji w platformie TikTok. Wybrane konta, w tym niektóre mające naprawdę dużo obserwujących, otrzymywały specjalne instrukcje propagandowe.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *