Główny redaktor rosyjskiej Wikipedii aresztowany w Białorusi. Zatrzymano go za złamanie cenzury

Mark Bernstein to jeden z najważniejszych twórców artykułów poświęconych Rosji na Wikipedii. Został on aresztowany w Białorusi. Postawiono mu zarzuty związane ze złamaniem nowego prawa wprowadzonego przez Rosjan w tym miesiącu związanego z “dezinformacją” o sytuacji w Ukrainie.

Mark Bernstein to jeden z najważniejszych redaktorów rosyjskiej Wikipedii. Został on w tym tygodniu aresztowany na Białorusi przez GUBOPiK. Nastąpiło to w związku “rozpowszechnianiem fałszywych informacji antyrosyjskich”.

Rosja wcześniej wprowadziła nowe prawo, które związane jest z szerzeniem “dezinformacji” o sytuacji w Ukrainie. Kreml cały czas nazywa to “specjalną operacją wojskową” i za złamanie nowych przepisów grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Profil Marka Bernsteina w Wikipedii

Bernstein ma na własnym koncie na Wikipedii ponad 200 tys. edycji, a więc naprawdę dużo. Nie wiadomo, za które dokładnie wpisy został aresztowany. Prawda jest jednak taka, że stał się ofiarą polityki Kremla związanej z dezinformacją o sytuacji w najechanej Ukrainie.

Warto dodać, że w tym tygodniu wyszło na jaw, że Rosjanie płacili za szerzenie dezinformacji w platformie TikTok. Wybrane konta, w tym niektóre mające naprawdę dużo obserwujących, otrzymywały specjalne instrukcje propagandowe.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *