GNOME 45. Szybszy i ładniejszy

Jeszcze w tym roku zadebiutuje GNOME 45. Jedną z największych nowości w tym wydaniu będzie odświeżony menedżer plików: Nautilus. Zmiany dotyczą wydajności, funkcjonalności i wyglądu.


Całkiem niedawno udostępniony został GNOME 44. Zespół rozwijający to środowisko graficzne od razu wziął się do roboty, by przygotować kolejne wydanie, oznaczone numerem „45”. Warto czekać na tę wersję, ponieważ systemowy menedżer plików Nautilus doczeka się ważnych nowości.

Tak zmieni się eksplorator plików Linux – Nautilus

Znaczący wzrost wydajności wbudowanej wyszukiwarki – to bez wątpienia jedna z najważniejszych nowości w odświeżonym Nautilusie. W dodatku szybko będzie można się do niej dostać, korzystając ze skrótu Ctrl+F. Do tego dochodzi jeszcze usprawniona możliwość bezpośredniego upuszczania obrazów ze stron internetowych do katalogów na dysku, jak podaje serwis 9to5Linux.

Poza wydajnością i funkcjonalnością zmiany obejmują także aspekty wizualne. Dzięki przeprojektowaniu ustawień „Widocznych Kolumn” użytkownik może swobodnie zmienić to, w jaki sposób prezentowane są elementy w eksploratorze. Poprawiony został również widok siatki, który wskazuje teraz pliki oznaczone gwiazdką. Okno Nautilusa ma się także lepiej zachowywać przy zmianach rozmiaru. Dopełnieniem całości w tym kontekście jest natomiast spójny format daty i godziny.

Nowy menedżer plików Nautilus

To jednak wciąż nie koniec, bo Nautilus w GNOME 45 zaoferuje także lepszą archiwizację. Umożliwi na przykład pomijanie błędów podczas tworzenia archiwów. Nie pozwoli też na formatowanie woluminów, których nie wolno formatować. Nie zabraknie również poprawek błędów, dzięki czemu menedżer plików ma być bardziej stabilny i niezawodny na co dzień.

Już niebawem

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to GNOME 45 zostanie wydany niedługo po wakacjach – 20 września 2023 roku. Poza odświeżonym eksploratorem plików będzie zawierać także kilka innych ciekawych nowinek. Ulepszone zostanie dostosowywanie rozmiaru treści na ekranie oraz konfigurowanie dodatkowego wyświetlacza. Zmiana podstawowych ustawień systemowych ma być natomiast uproszczona – komplet kluczowych opcji znajdziemy pod jednym parasolem o nazwie Panel systemowy.

Zmian i nowości w GNOME 45 będzie najpewniej dużo więcej, ale na szczegóły musimy jeszcze chwilę poczekać. Najprawdopodobniej zostaną one zaprezentowane podczas wydarzenia GNOME Users and Developers European Conference 2023, zaplanowanego na dni 26 – 31 lipca.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *