Google Maps zagrożone. Linux Foundation, Meta, Microsoft i Amazon wspólnie pracują nad alternatywą!

Google Maps pozostaje najpopularniejszą aplikacją z mapami na świecie. Nie ma siły, by pojedyncza firma zrobiła coś, co spróbuje jej zagrozić. Dlatego giganci technologiczni jak Meta, Microsoft i Amazon postanowili połączyć siły.

Oprócz wspomnianych wyżej firm do projektu przyłączyły się też Linux i TomTom. Ta druga już jakiś czas temu stworzyła mapy dla firmy Huawei — Petal Maps, które działają całkiem w porządku i są dość dobrze zintegrowane z bazą danych dot. lokalizacji przystanków, sklepów czy restauracji. Ale to oczywiście nie wystarczy, by nawiązać równą walkę z Google. Petal Maps są może i praktyczne, ale gdyby Google Maps działało na systemie Huawei, pewnie nie miałyby racji bytu.

Dlatego też Meta, Microsoft, Amazon, Linux oraz TomTom podjęły się współpracy w celu stworzenia Overture Maps. Firmy stawiają na stworzenie technologii map o otwartej strukturze — dzięki temu inni producenci aplikacji mogliby z nich skorzystać w celu tworzenia swoich własnych konkurencji dla produktu Google. Przyznacie, że to dość nietypowy ruch, patrząc na to, że trójka gigantów zarabia m.in. na naszych danych.

Oczywiście to dopiero początek drogi dla Overture Maps. Być może docelowo mają być one również złożone pod kątem wizualnym, z czego zechce skorzystać Meta, gdy uruchomi już Metaverse.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *