Google Maps zagrożone. Linux Foundation, Meta, Microsoft i Amazon wspólnie pracują nad alternatywą!

Google Maps pozostaje najpopularniejszą aplikacją z mapami na świecie. Nie ma siły, by pojedyncza firma zrobiła coś, co spróbuje jej zagrozić. Dlatego giganci technologiczni jak Meta, Microsoft i Amazon postanowili połączyć siły.

Oprócz wspomnianych wyżej firm do projektu przyłączyły się też Linux i TomTom. Ta druga już jakiś czas temu stworzyła mapy dla firmy Huawei — Petal Maps, które działają całkiem w porządku i są dość dobrze zintegrowane z bazą danych dot. lokalizacji przystanków, sklepów czy restauracji. Ale to oczywiście nie wystarczy, by nawiązać równą walkę z Google. Petal Maps są może i praktyczne, ale gdyby Google Maps działało na systemie Huawei, pewnie nie miałyby racji bytu.

Dlatego też Meta, Microsoft, Amazon, Linux oraz TomTom podjęły się współpracy w celu stworzenia Overture Maps. Firmy stawiają na stworzenie technologii map o otwartej strukturze — dzięki temu inni producenci aplikacji mogliby z nich skorzystać w celu tworzenia swoich własnych konkurencji dla produktu Google. Przyznacie, że to dość nietypowy ruch, patrząc na to, że trójka gigantów zarabia m.in. na naszych danych.

Oczywiście to dopiero początek drogi dla Overture Maps. Być może docelowo mają być one również złożone pod kątem wizualnym, z czego zechce skorzystać Meta, gdy uruchomi już Metaverse.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *