Google Maps zagrożone. Linux Foundation, Meta, Microsoft i Amazon wspólnie pracują nad alternatywą!

Google Maps pozostaje najpopularniejszą aplikacją z mapami na świecie. Nie ma siły, by pojedyncza firma zrobiła coś, co spróbuje jej zagrozić. Dlatego giganci technologiczni jak Meta, Microsoft i Amazon postanowili połączyć siły.

Oprócz wspomnianych wyżej firm do projektu przyłączyły się też Linux i TomTom. Ta druga już jakiś czas temu stworzyła mapy dla firmy Huawei — Petal Maps, które działają całkiem w porządku i są dość dobrze zintegrowane z bazą danych dot. lokalizacji przystanków, sklepów czy restauracji. Ale to oczywiście nie wystarczy, by nawiązać równą walkę z Google. Petal Maps są może i praktyczne, ale gdyby Google Maps działało na systemie Huawei, pewnie nie miałyby racji bytu.

Dlatego też Meta, Microsoft, Amazon, Linux oraz TomTom podjęły się współpracy w celu stworzenia Overture Maps. Firmy stawiają na stworzenie technologii map o otwartej strukturze — dzięki temu inni producenci aplikacji mogliby z nich skorzystać w celu tworzenia swoich własnych konkurencji dla produktu Google. Przyznacie, że to dość nietypowy ruch, patrząc na to, że trójka gigantów zarabia m.in. na naszych danych.

Oczywiście to dopiero początek drogi dla Overture Maps. Być może docelowo mają być one również złożone pod kątem wizualnym, z czego zechce skorzystać Meta, gdy uruchomi już Metaverse.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Menadżer haseł Norton złamany! Wyciek danych użytkowników

Znany producent oprogramowania odpowiadającego za bezpieczeństwo naszych komputerów i danych — Norton — poinformował o złamaniu zabezpieczeń usługi LifeLock, służącej m.in. do przechowywania haseł. Hakerzy mogli uzyskać dostęp do kont niektórych klientów.

Bezpieczeństwo

Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

Oprogramowanie

Programiści wolą Linuksa od Maca. Dlaczego?

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *