Google Maps zagrożone. Linux Foundation, Meta, Microsoft i Amazon wspólnie pracują nad alternatywą!

Google Maps pozostaje najpopularniejszą aplikacją z mapami na świecie. Nie ma siły, by pojedyncza firma zrobiła coś, co spróbuje jej zagrozić. Dlatego giganci technologiczni jak Meta, Microsoft i Amazon postanowili połączyć siły.

Oprócz wspomnianych wyżej firm do projektu przyłączyły się też Linux i TomTom. Ta druga już jakiś czas temu stworzyła mapy dla firmy Huawei — Petal Maps, które działają całkiem w porządku i są dość dobrze zintegrowane z bazą danych dot. lokalizacji przystanków, sklepów czy restauracji. Ale to oczywiście nie wystarczy, by nawiązać równą walkę z Google. Petal Maps są może i praktyczne, ale gdyby Google Maps działało na systemie Huawei, pewnie nie miałyby racji bytu.

Dlatego też Meta, Microsoft, Amazon, Linux oraz TomTom podjęły się współpracy w celu stworzenia Overture Maps. Firmy stawiają na stworzenie technologii map o otwartej strukturze — dzięki temu inni producenci aplikacji mogliby z nich skorzystać w celu tworzenia swoich własnych konkurencji dla produktu Google. Przyznacie, że to dość nietypowy ruch, patrząc na to, że trójka gigantów zarabia m.in. na naszych danych.

Oczywiście to dopiero początek drogi dla Overture Maps. Być może docelowo mają być one również złożone pod kątem wizualnym, z czego zechce skorzystać Meta, gdy uruchomi już Metaverse.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *