GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

GPT-5 niczym „doktor nauk”, czyli ambitne plany OpenAI

Mira Murati, dyrektor ds. technologii w OpenAI wzięła udział w rozmowie zorganizowanej przez uczelnię Thayer School of Engineering at Dartmouth. Przedstawicielka jednej z najbardziej znanych firm w dziedzinie sztucznej inteligencji porównała ewolucję modeli GPT do rozwoju człowieka, który następuje wraz z kolejnymi etapami edukacji.

Mira Murati, dyrektor ds. technologii w OpenAI

Murati porównuje GPT-3 do inteligencji malucha, a GPT-4 do możliwości umysłowych licealisty. Zdaniem dyrektor ds. technologii w OpenAI w kolejnych latach będziemy mieli z kolei do czynienia z inteligencją na poziomie doktora nauk (Ph.D.) w odniesieniu do konkretnych zadań. Konkretnie ma to nastąpić za półtora roku, wraz z kolejną generacją modelu sztucznej inteligencji. Pojawiają się tu skojarzenia z GPT-5, który mógłby wtedy zadebiutować.

Czy rzeczywiście już za kilkanaście miesięcy możemy mieć do czynienia z technologią, której poziom będzie imponujący w porównaniu z AI, którą znamy dzisiaj? Niektórym może być trudno to sobie wyobrazić, patrząc na niemałe wpadki, które cały czas zdarzają się nawet najlepszym modelom sztucznej inteligencji. Z drugiej strony postęp jest naprawdę szybki i AI może generować dziś choćby filmy i obrazy na zupełnie innym poziomie, niż jeszcze np. rok temu.

Nie zapominajmy też, że Mira Murati powiązała możliwości doktora nauk z zastosowaniem w konkretnych zadaniach. Nie oznacza to więc, że GPT-5 będzie miał tak szeroką wiedzę i umiejętności, jak osoba po doktoracie, tylko że w określonych procesach wykaże się zbliżonymi możliwościami.

Rywalizacja OpenAI z Anthropic

Czat Claude Pro wyprodukowany przez firmę Antrophic

Podczas gdy na temat GPT-5 pojawiają się różne spekulacje, najbardziej zaawansowanym modelem od OpenAI pozostaje GPT-4o. Choć może imponować on swoimi możliwościami w porównaniu do poprzednich wersji, nie oznacza to, że jego twórcy nie mają poważnej konkurencji.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *