GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

GPT-5 niczym „doktor nauk”, czyli ambitne plany OpenAI

Mira Murati, dyrektor ds. technologii w OpenAI wzięła udział w rozmowie zorganizowanej przez uczelnię Thayer School of Engineering at Dartmouth. Przedstawicielka jednej z najbardziej znanych firm w dziedzinie sztucznej inteligencji porównała ewolucję modeli GPT do rozwoju człowieka, który następuje wraz z kolejnymi etapami edukacji.

Mira Murati, dyrektor ds. technologii w OpenAI

Murati porównuje GPT-3 do inteligencji malucha, a GPT-4 do możliwości umysłowych licealisty. Zdaniem dyrektor ds. technologii w OpenAI w kolejnych latach będziemy mieli z kolei do czynienia z inteligencją na poziomie doktora nauk (Ph.D.) w odniesieniu do konkretnych zadań. Konkretnie ma to nastąpić za półtora roku, wraz z kolejną generacją modelu sztucznej inteligencji. Pojawiają się tu skojarzenia z GPT-5, który mógłby wtedy zadebiutować.

Czy rzeczywiście już za kilkanaście miesięcy możemy mieć do czynienia z technologią, której poziom będzie imponujący w porównaniu z AI, którą znamy dzisiaj? Niektórym może być trudno to sobie wyobrazić, patrząc na niemałe wpadki, które cały czas zdarzają się nawet najlepszym modelom sztucznej inteligencji. Z drugiej strony postęp jest naprawdę szybki i AI może generować dziś choćby filmy i obrazy na zupełnie innym poziomie, niż jeszcze np. rok temu.

Nie zapominajmy też, że Mira Murati powiązała możliwości doktora nauk z zastosowaniem w konkretnych zadaniach. Nie oznacza to więc, że GPT-5 będzie miał tak szeroką wiedzę i umiejętności, jak osoba po doktoracie, tylko że w określonych procesach wykaże się zbliżonymi możliwościami.

Rywalizacja OpenAI z Anthropic

Czat Claude Pro wyprodukowany przez firmę Antrophic

Podczas gdy na temat GPT-5 pojawiają się różne spekulacje, najbardziej zaawansowanym modelem od OpenAI pozostaje GPT-4o. Choć może imponować on swoimi możliwościami w porównaniu do poprzednich wersji, nie oznacza to, że jego twórcy nie mają poważnej konkurencji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *