Groźna luka w Microsoft Teams! Badacze wydali ostrzeżenie

Badacze bezpieczeństwa zwracają uwagę na problem w aplikacji Microsoft Teams. Jak wynika z analizy Vectra AI, w programie przechowywane są tokeny uwierzytelniania w niezabezpieczonej formie. W efekcie mogą zostać łatwo wykorzystane przez atakujących.

Microsoft Teams, powszechnie wykorzystywany dziś w firmach do komunikacji i codziennej pracy, w przypadku desktopowych klientów budzi wątpliwości badaczy bezpieczeństwa. Jak podaje Vectra AI, zabezpieczenia Teamsa można obejść, wykorzystując niedoskonałość sposobu, w jaki przechowywane są tokeny uwierzytelniania. W praktyce atakujący może w ten sposób dostać się do aplikacji i ingerować w służbową komunikację czy pliki.

Badacze tłumaczą, że źródłem problemu sposób lokalnego przechowywania przez Microsoft tokenów pozwalających na obsługę pojedynczego logowania w aplikacji. Są niezabezpieczone i w praktyce dostępne także wtedy, gdy aplikacja Microsoft Teams pozostaje wyłączona. Docelowo okazuje się, że nieupoważniona osoba z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą może je przejąć, a w konsekwencji dostać się do konta ofiary w aplikacji.

Każdy, kto zainstaluje i używa klienta Microsoft Teams w tej implementacji, przechowuje niezabezpieczone poświadczenia potrzebne do wykonania dowolnej akcji możliwej za pośrednictwem interfejsu Teams, dostępne nawet gdy aplikacja Teams jest wyłączona. Gdy te tokeny zostaną przejęte przez nieupoważnioną osobę, może ona modyfikować pliki przechowywane na platformie SharePoint, pocztę i kalendarze w Outlook oraz pliki czatu Teams.

Fragment informacji prasowej

Co ciekawe, badacze z Vectra AI podkreślają, że problem został już nagłośniony i zgłoszony Microsoftowi, ale ten uznał, że nie spełnia cech sprawy, która musi zostać pilnie rozwiązana. W praktyce Teams funkcjonuje więc nadal tak, jak dotychczas, a analitykom pozostaje tylko apelowanie do producenta, by zwiększył bezpieczeństwo przechowywanych tokenów, utrudniając tym samym życie potencjalnym atakującym.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *