Groźna luka w Microsoft Teams! Badacze wydali ostrzeżenie

Badacze bezpieczeństwa zwracają uwagę na problem w aplikacji Microsoft Teams. Jak wynika z analizy Vectra AI, w programie przechowywane są tokeny uwierzytelniania w niezabezpieczonej formie. W efekcie mogą zostać łatwo wykorzystane przez atakujących.

Microsoft Teams, powszechnie wykorzystywany dziś w firmach do komunikacji i codziennej pracy, w przypadku desktopowych klientów budzi wątpliwości badaczy bezpieczeństwa. Jak podaje Vectra AI, zabezpieczenia Teamsa można obejść, wykorzystując niedoskonałość sposobu, w jaki przechowywane są tokeny uwierzytelniania. W praktyce atakujący może w ten sposób dostać się do aplikacji i ingerować w służbową komunikację czy pliki.

Badacze tłumaczą, że źródłem problemu sposób lokalnego przechowywania przez Microsoft tokenów pozwalających na obsługę pojedynczego logowania w aplikacji. Są niezabezpieczone i w praktyce dostępne także wtedy, gdy aplikacja Microsoft Teams pozostaje wyłączona. Docelowo okazuje się, że nieupoważniona osoba z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą może je przejąć, a w konsekwencji dostać się do konta ofiary w aplikacji.

Każdy, kto zainstaluje i używa klienta Microsoft Teams w tej implementacji, przechowuje niezabezpieczone poświadczenia potrzebne do wykonania dowolnej akcji możliwej za pośrednictwem interfejsu Teams, dostępne nawet gdy aplikacja Teams jest wyłączona. Gdy te tokeny zostaną przejęte przez nieupoważnioną osobę, może ona modyfikować pliki przechowywane na platformie SharePoint, pocztę i kalendarze w Outlook oraz pliki czatu Teams.

Fragment informacji prasowej

Co ciekawe, badacze z Vectra AI podkreślają, że problem został już nagłośniony i zgłoszony Microsoftowi, ale ten uznał, że nie spełnia cech sprawy, która musi zostać pilnie rozwiązana. W praktyce Teams funkcjonuje więc nadal tak, jak dotychczas, a analitykom pozostaje tylko apelowanie do producenta, by zwiększył bezpieczeństwo przechowywanych tokenów, utrudniając tym samym życie potencjalnym atakującym.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *