Groźna luka w Microsoft Teams! Badacze wydali ostrzeżenie

Badacze bezpieczeństwa zwracają uwagę na problem w aplikacji Microsoft Teams. Jak wynika z analizy Vectra AI, w programie przechowywane są tokeny uwierzytelniania w niezabezpieczonej formie. W efekcie mogą zostać łatwo wykorzystane przez atakujących.

Microsoft Teams, powszechnie wykorzystywany dziś w firmach do komunikacji i codziennej pracy, w przypadku desktopowych klientów budzi wątpliwości badaczy bezpieczeństwa. Jak podaje Vectra AI, zabezpieczenia Teamsa można obejść, wykorzystując niedoskonałość sposobu, w jaki przechowywane są tokeny uwierzytelniania. W praktyce atakujący może w ten sposób dostać się do aplikacji i ingerować w służbową komunikację czy pliki.

Badacze tłumaczą, że źródłem problemu sposób lokalnego przechowywania przez Microsoft tokenów pozwalających na obsługę pojedynczego logowania w aplikacji. Są niezabezpieczone i w praktyce dostępne także wtedy, gdy aplikacja Microsoft Teams pozostaje wyłączona. Docelowo okazuje się, że nieupoważniona osoba z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą może je przejąć, a w konsekwencji dostać się do konta ofiary w aplikacji.

Każdy, kto zainstaluje i używa klienta Microsoft Teams w tej implementacji, przechowuje niezabezpieczone poświadczenia potrzebne do wykonania dowolnej akcji możliwej za pośrednictwem interfejsu Teams, dostępne nawet gdy aplikacja Teams jest wyłączona. Gdy te tokeny zostaną przejęte przez nieupoważnioną osobę, może ona modyfikować pliki przechowywane na platformie SharePoint, pocztę i kalendarze w Outlook oraz pliki czatu Teams.

Fragment informacji prasowej

Co ciekawe, badacze z Vectra AI podkreślają, że problem został już nagłośniony i zgłoszony Microsoftowi, ale ten uznał, że nie spełnia cech sprawy, która musi zostać pilnie rozwiązana. W praktyce Teams funkcjonuje więc nadal tak, jak dotychczas, a analitykom pozostaje tylko apelowanie do producenta, by zwiększył bezpieczeństwo przechowywanych tokenów, utrudniając tym samym życie potencjalnym atakującym.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *