Groźna luka w Microsoft Teams! Badacze wydali ostrzeżenie

Badacze bezpieczeństwa zwracają uwagę na problem w aplikacji Microsoft Teams. Jak wynika z analizy Vectra AI, w programie przechowywane są tokeny uwierzytelniania w niezabezpieczonej formie. W efekcie mogą zostać łatwo wykorzystane przez atakujących.

Microsoft Teams, powszechnie wykorzystywany dziś w firmach do komunikacji i codziennej pracy, w przypadku desktopowych klientów budzi wątpliwości badaczy bezpieczeństwa. Jak podaje Vectra AI, zabezpieczenia Teamsa można obejść, wykorzystując niedoskonałość sposobu, w jaki przechowywane są tokeny uwierzytelniania. W praktyce atakujący może w ten sposób dostać się do aplikacji i ingerować w służbową komunikację czy pliki.

Badacze tłumaczą, że źródłem problemu sposób lokalnego przechowywania przez Microsoft tokenów pozwalających na obsługę pojedynczego logowania w aplikacji. Są niezabezpieczone i w praktyce dostępne także wtedy, gdy aplikacja Microsoft Teams pozostaje wyłączona. Docelowo okazuje się, że nieupoważniona osoba z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą może je przejąć, a w konsekwencji dostać się do konta ofiary w aplikacji.

Każdy, kto zainstaluje i używa klienta Microsoft Teams w tej implementacji, przechowuje niezabezpieczone poświadczenia potrzebne do wykonania dowolnej akcji możliwej za pośrednictwem interfejsu Teams, dostępne nawet gdy aplikacja Teams jest wyłączona. Gdy te tokeny zostaną przejęte przez nieupoważnioną osobę, może ona modyfikować pliki przechowywane na platformie SharePoint, pocztę i kalendarze w Outlook oraz pliki czatu Teams.

Fragment informacji prasowej

Co ciekawe, badacze z Vectra AI podkreślają, że problem został już nagłośniony i zgłoszony Microsoftowi, ale ten uznał, że nie spełnia cech sprawy, która musi zostać pilnie rozwiązana. W praktyce Teams funkcjonuje więc nadal tak, jak dotychczas, a analitykom pozostaje tylko apelowanie do producenta, by zwiększył bezpieczeństwo przechowywanych tokenów, utrudniając tym samym życie potencjalnym atakującym.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *