Intel Core i9-13900K. Procesory Intel znów najszybsze

Wreszcie mamy komplet nowych procesorów w tym roku i wygląda, że Raptor Lake dość szybko zakończył niepodzielne panowanie Ryzenów serii 7000 (Raphael) od AMD. Przedstawiamy wydajność w grach oraz w programach.

Nowe procesory Intela 13. generacji znane też jako Raptor Lake zapowiadały się bardzo ciekawie, ale dzisiaj już mgła niepewności została rozwiana. Przedstawiamy osiągi Intela Core i9-13900K, który zastępuje procesory Core i9-12900K i jest kontrą Intela wobec niedawno wypuszczonych procesorów Ryzenów serii 7000 (Raphael) od AMD.

W przypadku najnowszej generacji procesorów Intel zdecydował się pozostawić wsparcie dla chipsetów serii 600 jak i dla standardu pamięci DDR4. Zmiany dotknęły głównie podsystemu pamięci podręcznej drugiego (L2) i trzeciego poziomu (L3), gdzie w przypadku rdzeni P-core zwiększono L2 z 1,25 MB do 2 MB, a pamięć L2 dla każdego klastra rdzeni E-core została zdublowana. Ponadto Core i9-13900K dostał więcej pamięci L3 36 MB względem 30 MB z Core i9-12900K.

Intel chwalił się też szybszym taktowaniem rdzenia osiągniętym dzięki ulepszeniom w litografii N7 (trzecia odsłona 10 nm litografii SuperFin) i poprawieniem działania technologii Intel Thread Director wykorzystującej teraz uczenie maszynowe.

Intel Core i9-13900K to układ składający się z ośmiu dwuwątkowych rdzeni P-core i 16 rdzeni E-core pozbawionych wsparcia technologii HT. Taktowanie rdzeni P-core może maksymalnie wzrastać do 5,7 GHz (dwa rdzenie), ale w trybie Thermal Velocity Boost (TVB) jeśli temperatura CPU to poniżej 70 stopni Celsjusza można zyskać jeszcze dodatkowe 100 MHz. Z kolei rdzenie E-core mogą zwiększać częstotliwość pracy do maksymalnie 4,3 GHz.

Nowe Ryzeny od AMD w tarapatach

AMD bardzo chwaliło się najpotężniejszym pojedynczym rdzeniem, ale jak widać panowanie czerwonych w tym aspekcie, trwało niecałe dwa tygodnie. Nowy Intel można rzec nie bierze jeńców i jedynie trochę odstaje od nowości AMD w Horizon Zero Dawn.

Testy nowej generacji przeprowadzone przez Łukasza Zmysło

Z kolei w zastosowaniach profesjonalnych wymagających wiele wątków najnowszy Intel również radzi sobie bardzo dobrze znacząco wyprzedzając kosztującego podobne pieniądze Ryzena 9 7900X, a nawet w niektórych testach renderowania zrównując się lub wyprzedzając znacznie droższego Ryzena 9 7950X. Mowa tutaj o testach Cinebench R23, benchmarku Corona 1.3, czy DaVinci Resolve 17. Widać też przewagę nad najmocniejszym Ryzenem podczas enkodowania wideo 4K.

Ceną za tę wydajność jest jednak zwiększony pobór energii, który wynosi nawet trochę więcej niż Core i9-12900KS. W przypadku testu Cinebench R23 pobór całego PC dla nowego Intela wynosił 378 W, a dla Ryzenów 9 7900X i 7950X było to kolejno 276 W i 341 W. Z kolei w przypadku Cyberpunka 2077 było to o 57 W więcej niż dla Ryzena 9 7950X bądź o 68 W w stosunku do Ryzena 9 7900X. Nie są to złe wartości, biorąc pod uwagę progres wydajnościowy, który dostajemy.

Podkręcanie pozwala podnieść wydajność o dalsze 7-8 proc. po poluzowaniu 253 W limitu mocy, ale w takich warunkach pętla AiO 420 mm to mało, ponieważ temperatura procesora wzrasta do 100 stopni Celsjusza.

Nowy Intel jest szybszy niż jego cenowy odpowiednik po stronie AMD (Ryzen 9 7900X), a nawet droższy Ryzen 9 7950X jest w tarapatach. Dodatkowo zbudowanie platformy na Intelu jest wyraźnie tańsze ze względu na możliwość stosowania płyt głównych chipsetem serii 600 bądź możliwości wykorzystania pamięci DDR4. Wygląda, że premiera Raptorów pogłębi problemy AMD ze sprzedażą nowych procesorów.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Militaria

Wojna dronów – jak działa zagłuszanie dronów? Jak namierzyć drony?

Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *