Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu jest już dostępny do pobrania!

Ubuntu 22.10 zawiera szereg ulepszeń, nowy serwer dźwięku, nową aplikację do edycji tekstu i jądro Linux 5.19 . Oferuje również lepszą niż kiedykolwiek obsługę komputera jednopłytkowego Raspberry Pi.

(Stosunkowo niedawne) wydanie GNOME 43 zawiera większość kluczowych zmian w Ubuntu 22.10. Po przekazaniu w kwietniu portów GTK 4/libadwaita, programiści Ubuntu w końcu zaakceptowali je tutaj, w Kinetic Kudu .

Zdecydowanie najbardziej uderzającą zmianą jest nowe menu szybkich ustawień . Oparty na siatce układ przypominający pody czerpie inspirację z innych systemów operacyjnych na komputery stacjonarne, w tym mobilnych, aby zapewnić bardziej przystępny obszar do interakcji. Układ górnego rzędu różni się w zależności od komputera stacjonarnego i laptopa, a użytkownicy tych ostatnich widzą ikonę poziomu baterii po lewej stronie.

To zamiennik starego, murowanego menu statusu oferuje te same funkcje, ale nowy sposób interakcji. Jednym kliknięciem włączasz/wyłączasz Wi-Fi, sieć, bluetooth, lampkę nocną, VPN itp., a także nowy przełącznik, aby włączyć/wyłączyć systemowy tryb ciemny (brak eleganckiego efektu przejścia, który oferuje GNOME).

Ubuntu 22.10 zawiera nowe menu „Szybkie ustawienia”

Ale jest też nowa funkcjonalność. Na przykład możesz teraz zmienić sieć Wi-Fi bezpośrednio z menu (wcześniej pojawiał się pełnoekranowy selektor modalny), a teraz można przełączać urządzenie audio z samego suwaka głośności (więc nie: nie musisz już instalować rozszerzenie GNOME, aby to zrobić).

Dostępnych jest wiele ulepszeń menedżera plików , w tym nowy responsywny projekt, ulepszony widok listy (obsługujący gumki i ulubione pliki) oraz przeprojektowane okna dialogowe „właściwości” plików i folderów. Ta ostatnia nie tylko zapewnia użytkownikom więcej informacji o ich plikach, ale także dzięki integracji z narzędziem Disks oferuje więcej opcji.

Nowa sekcja Ubuntu Desktop w ( nowo adaptacyjnej) aplikacji Ustawienia grupuje opcje rozszerzeń ikon pulpitu Ubuntu i Ubuntu Dock. Nie ma żadnych nowych opcji – nadal nie ma minimalizacji po kliknięciu, grr – ale posiadanie tych ustawień oddzielnie od opcji tapet jest moim zdaniem zrozumiałe.

Istnieje zwykle szereg zaktualizowanych programów , w tym szybszy Mozilla Firefox Snap, bardziej wydajny pakiet biurowy LibreOffice i najnowsza wersja świetnego klienta poczty e-mail Thunderbird . Nowa aplikacja edytora tekstu GNOME oparta na libadwaita zastępuje kultowy Gedit (który znajduje się w repozytoriach), a Ubuntu usuwa aplikację „To Do” z domyślnej instalacji.

PipeWire jest domyślnym serwerem dźwiękowym Ubuntu w tej wersji. PipeWire to nowocześniejsza obsługa dźwięku, która wymaga mniej zasobów systemowych do działania i oferuje lepszą kompatybilność z bezprzewodowymi głośnikami i słuchawkami Bluetooth.

Kinetic Kudu jest również wyposażony w Linux Kernel 5.19, Mesa 22 i wiele innych zaktualizowanych komponentów i narzędzi. Dołączona jest najnowsza wersja Network Managera 1.40 , podobnie jak wersja BlueZ 5.65 .

Warto zainstalować? Chyba tak…

Podsumowując, Ubuntu 22.10 jest natychmiastowym hitem dzięki przyjęciu PipeWire i włączeniu GNOME 43 i powiązanych aktualizacji aplikacji. Jednak to nie jest LTS. Ci, którzy ponad wszystko cenią sobie stabilność i znajomość, prawdopodobnie nie znajdą żadnego przekonującego powodu do wymiany.

Pobierz Ubuntu 22.10

Ubuntu 22.10 można pobrać jako 64-bitowy plik .iso, naciskając poniższy przycisk. Możesz zapisać ten obraz na pamięci USB, karcie SD lub pustej płycie DVD. Alternatywnie uruchom plik obrazu w kompatybilnym oprogramowaniu maszyny wirtualnej, takim jak VirtualBox.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *