Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu jest już dostępny do pobrania!

Ubuntu 22.10 zawiera szereg ulepszeń, nowy serwer dźwięku, nową aplikację do edycji tekstu i jądro Linux 5.19 . Oferuje również lepszą niż kiedykolwiek obsługę komputera jednopłytkowego Raspberry Pi.

(Stosunkowo niedawne) wydanie GNOME 43 zawiera większość kluczowych zmian w Ubuntu 22.10. Po przekazaniu w kwietniu portów GTK 4/libadwaita, programiści Ubuntu w końcu zaakceptowali je tutaj, w Kinetic Kudu .

Zdecydowanie najbardziej uderzającą zmianą jest nowe menu szybkich ustawień . Oparty na siatce układ przypominający pody czerpie inspirację z innych systemów operacyjnych na komputery stacjonarne, w tym mobilnych, aby zapewnić bardziej przystępny obszar do interakcji. Układ górnego rzędu różni się w zależności od komputera stacjonarnego i laptopa, a użytkownicy tych ostatnich widzą ikonę poziomu baterii po lewej stronie.

To zamiennik starego, murowanego menu statusu oferuje te same funkcje, ale nowy sposób interakcji. Jednym kliknięciem włączasz/wyłączasz Wi-Fi, sieć, bluetooth, lampkę nocną, VPN itp., a także nowy przełącznik, aby włączyć/wyłączyć systemowy tryb ciemny (brak eleganckiego efektu przejścia, który oferuje GNOME).

Ubuntu 22.10 zawiera nowe menu „Szybkie ustawienia”

Ale jest też nowa funkcjonalność. Na przykład możesz teraz zmienić sieć Wi-Fi bezpośrednio z menu (wcześniej pojawiał się pełnoekranowy selektor modalny), a teraz można przełączać urządzenie audio z samego suwaka głośności (więc nie: nie musisz już instalować rozszerzenie GNOME, aby to zrobić).

Dostępnych jest wiele ulepszeń menedżera plików , w tym nowy responsywny projekt, ulepszony widok listy (obsługujący gumki i ulubione pliki) oraz przeprojektowane okna dialogowe „właściwości” plików i folderów. Ta ostatnia nie tylko zapewnia użytkownikom więcej informacji o ich plikach, ale także dzięki integracji z narzędziem Disks oferuje więcej opcji.

Nowa sekcja Ubuntu Desktop w ( nowo adaptacyjnej) aplikacji Ustawienia grupuje opcje rozszerzeń ikon pulpitu Ubuntu i Ubuntu Dock. Nie ma żadnych nowych opcji – nadal nie ma minimalizacji po kliknięciu, grr – ale posiadanie tych ustawień oddzielnie od opcji tapet jest moim zdaniem zrozumiałe.

Istnieje zwykle szereg zaktualizowanych programów , w tym szybszy Mozilla Firefox Snap, bardziej wydajny pakiet biurowy LibreOffice i najnowsza wersja świetnego klienta poczty e-mail Thunderbird . Nowa aplikacja edytora tekstu GNOME oparta na libadwaita zastępuje kultowy Gedit (który znajduje się w repozytoriach), a Ubuntu usuwa aplikację „To Do” z domyślnej instalacji.

PipeWire jest domyślnym serwerem dźwiękowym Ubuntu w tej wersji. PipeWire to nowocześniejsza obsługa dźwięku, która wymaga mniej zasobów systemowych do działania i oferuje lepszą kompatybilność z bezprzewodowymi głośnikami i słuchawkami Bluetooth.

Kinetic Kudu jest również wyposażony w Linux Kernel 5.19, Mesa 22 i wiele innych zaktualizowanych komponentów i narzędzi. Dołączona jest najnowsza wersja Network Managera 1.40 , podobnie jak wersja BlueZ 5.65 .

Warto zainstalować? Chyba tak…

Podsumowując, Ubuntu 22.10 jest natychmiastowym hitem dzięki przyjęciu PipeWire i włączeniu GNOME 43 i powiązanych aktualizacji aplikacji. Jednak to nie jest LTS. Ci, którzy ponad wszystko cenią sobie stabilność i znajomość, prawdopodobnie nie znajdą żadnego przekonującego powodu do wymiany.

Pobierz Ubuntu 22.10

Ubuntu 22.10 można pobrać jako 64-bitowy plik .iso, naciskając poniższy przycisk. Możesz zapisać ten obraz na pamięci USB, karcie SD lub pustej płycie DVD. Alternatywnie uruchom plik obrazu w kompatybilnym oprogramowaniu maszyny wirtualnej, takim jak VirtualBox.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *