Intel i AMD wstrzymują dostawy procesorów do Rosji

Intel oraz AMD szybko reagują na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Rosję w związku z wojną na Ukrainie.

Zgodnie z najnowszym raportem portalu RBC, najwięksi producenci procesorów do komputerów osobistych – Intel oraz AMD – zaprzestali dostaw swoich produktów dla rosyjskich dostawców.

Według danych przekazanych przez rosyjski portal, producenci poinformowali swoich rosyjskich partnerów o wstrzymaniu dostaw chipów na terytorium całego kraju. Nowe wprowadzone ograniczenia będą miały duży wpływ na łańcuch dostaw komputerów stacjonarnych oraz laptopów.

Rzecznika prasowy rosyjskiego oddziału Intala udostępnił w sieci oświadczenie prasowe:

,,firma ściśle monitoruje sytuację i egzekwuje obowiązujące sankcje i zasady kontroli eksportu, w tym nowe sankcje nałożone przez OFAC i zasady wydane przez BIS”

Zakaz eksportu półprzewodników ma rozpocząć się w czwartek – 3 marca 2022 roku. Do tego czasu rosyjscy poddostawcy prawdopodobnie próbować będą zakupić jak największą ilość procesorów od AMD oraz Intela.

Według źródeł RBC zarówno Intel, jak i AMD poinformowały już ustnie rosyjskich dostawców o przerwach w dostawach. Nałożone sankcje mogą spowodować natychmiastowy niedobór podzespołów niezbędnych do działania serwerów i zaawansowanych sprzętów informatycznych wykorzystywanych w różnych branżach takich jak lotnictwo czy sektorze bankowym.

Aktualnie nie wiemy do kiedy obowiązywać będą nałożone sankcje. Z pewnością brak dostępu do procesorów AMD i Intel będzie dotkliwy dla Rosji, ponieważ kraj nie posiada własnego producenta chipów. W przeszłości Rosja zamierzała produkować własne procesory, ale eksperyment nie powiódł się. Opracowany układ Elbrus-8C odstawał od konkurencji, był drogi, a na dodatek nie przeszedł prób wytrzymałościowych.

Przerwanie łańcucha dostaw procesorów do Rosji w dobie cały czas trwającego kryzysu na rynku półprzewodników z pewnością negatywnie wpłynie na dostępność oraz ceny sprzętu komputerowego w Rosji.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *