Intel i AMD wstrzymują dostawy procesorów do Rosji

Intel oraz AMD szybko reagują na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Rosję w związku z wojną na Ukrainie.

Zgodnie z najnowszym raportem portalu RBC, najwięksi producenci procesorów do komputerów osobistych – Intel oraz AMD – zaprzestali dostaw swoich produktów dla rosyjskich dostawców.

Według danych przekazanych przez rosyjski portal, producenci poinformowali swoich rosyjskich partnerów o wstrzymaniu dostaw chipów na terytorium całego kraju. Nowe wprowadzone ograniczenia będą miały duży wpływ na łańcuch dostaw komputerów stacjonarnych oraz laptopów.

Rzecznika prasowy rosyjskiego oddziału Intala udostępnił w sieci oświadczenie prasowe:

,,firma ściśle monitoruje sytuację i egzekwuje obowiązujące sankcje i zasady kontroli eksportu, w tym nowe sankcje nałożone przez OFAC i zasady wydane przez BIS”

Zakaz eksportu półprzewodników ma rozpocząć się w czwartek – 3 marca 2022 roku. Do tego czasu rosyjscy poddostawcy prawdopodobnie próbować będą zakupić jak największą ilość procesorów od AMD oraz Intela.

Według źródeł RBC zarówno Intel, jak i AMD poinformowały już ustnie rosyjskich dostawców o przerwach w dostawach. Nałożone sankcje mogą spowodować natychmiastowy niedobór podzespołów niezbędnych do działania serwerów i zaawansowanych sprzętów informatycznych wykorzystywanych w różnych branżach takich jak lotnictwo czy sektorze bankowym.

Aktualnie nie wiemy do kiedy obowiązywać będą nałożone sankcje. Z pewnością brak dostępu do procesorów AMD i Intel będzie dotkliwy dla Rosji, ponieważ kraj nie posiada własnego producenta chipów. W przeszłości Rosja zamierzała produkować własne procesory, ale eksperyment nie powiódł się. Opracowany układ Elbrus-8C odstawał od konkurencji, był drogi, a na dodatek nie przeszedł prób wytrzymałościowych.

Przerwanie łańcucha dostaw procesorów do Rosji w dobie cały czas trwającego kryzysu na rynku półprzewodników z pewnością negatywnie wpłynie na dostępność oraz ceny sprzętu komputerowego w Rosji.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *