Rosjanie odcięci od płatności Apple Pay i Google Pay. Sankcje już działają

Klienci rosyjskich banków, które są objęte międzynarodowymi sankcjami w związku z inwazją Kremla na Ukrainę, nie mogą korzystać z usług płatniczych Apple Pay i Google Pay, a także swoich kart płatniczych poza granicami kraju.

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował, że klienci banków VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie, objętych szeregiem międzynarodowych sankcji w związku z agresją na Ukrainę, nie mogą korzystać z usług Apple Pay i Google Pay za pomocą kart wydanych przez wspomniane instytucje (i choć nie są to najpopularniejsze formy płatności w Rosji, to korzystanie z nich deklaruje odpowiednio 20% i 29% użytkowników).

Klienci rosyjskich banków bez dostępu do Google Pay i Apple Pay

Co więcej, nie mogą też korzystać z kart płatniczych wydanych przez te banki, by dokonać płatności – stacjonarnie oraz online – na rzecz firm zarejestrowanych w krajach, które zdecydowały się nałożyć i respektować sankcje.

A mowa o Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i państwach członkowskich Unii Europejskiej, które na dodatek zamroziły zagraniczne aktywa rosyjskich banków (takich jak Sberbank, General Bank, IS Bank, Rossiya i Black Sea Bank) – przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, deklaruje, że sankcje dotyczą już 70% rosyjskiej sieci bankowej.

Sankcje już działają – Rosjanie odcięci od amerykańskich usług

Jednocześnie bank centralny informuje rosyjskich obywateli, że nałożone sankcje nie przeszkadzają w korzystaniu z kart płatniczych na terenie Rosji, gdzie nie obowiązują żadne restrykcje dotyczące płatności kontaktowych i zbliżeniowych.

Uspokaja też, że środki zgromadzone na kontach w bankach objętych sankcjami są bezpieczne i klienci mają do nich swobodny dostęp.

The Wall Street Journal informuje jednak, że rosyjscy obywatele zaczęli ustawiać się w kolejkach do bankomatów, by wypłacić swoje oszczędności w dolarach z obawy przed spadkiem wartości rubla i blokadą środków. Zdaniem MSNBC w niektórych bankach w Moskwie już brakuje amerykańskiej waluty, a sytuacja może wyglądać dla nich jeszcze gorzej, jeśli zapadnie decyzja o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *