Rosjanie odcięci od płatności Apple Pay i Google Pay. Sankcje już działają

Klienci rosyjskich banków, które są objęte międzynarodowymi sankcjami w związku z inwazją Kremla na Ukrainę, nie mogą korzystać z usług płatniczych Apple Pay i Google Pay, a także swoich kart płatniczych poza granicami kraju.

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował, że klienci banków VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie, objętych szeregiem międzynarodowych sankcji w związku z agresją na Ukrainę, nie mogą korzystać z usług Apple Pay i Google Pay za pomocą kart wydanych przez wspomniane instytucje (i choć nie są to najpopularniejsze formy płatności w Rosji, to korzystanie z nich deklaruje odpowiednio 20% i 29% użytkowników).

Klienci rosyjskich banków bez dostępu do Google Pay i Apple Pay

Co więcej, nie mogą też korzystać z kart płatniczych wydanych przez te banki, by dokonać płatności – stacjonarnie oraz online – na rzecz firm zarejestrowanych w krajach, które zdecydowały się nałożyć i respektować sankcje.

A mowa o Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i państwach członkowskich Unii Europejskiej, które na dodatek zamroziły zagraniczne aktywa rosyjskich banków (takich jak Sberbank, General Bank, IS Bank, Rossiya i Black Sea Bank) – przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, deklaruje, że sankcje dotyczą już 70% rosyjskiej sieci bankowej.

Sankcje już działają – Rosjanie odcięci od amerykańskich usług

Jednocześnie bank centralny informuje rosyjskich obywateli, że nałożone sankcje nie przeszkadzają w korzystaniu z kart płatniczych na terenie Rosji, gdzie nie obowiązują żadne restrykcje dotyczące płatności kontaktowych i zbliżeniowych.

Uspokaja też, że środki zgromadzone na kontach w bankach objętych sankcjami są bezpieczne i klienci mają do nich swobodny dostęp.

The Wall Street Journal informuje jednak, że rosyjscy obywatele zaczęli ustawiać się w kolejkach do bankomatów, by wypłacić swoje oszczędności w dolarach z obawy przed spadkiem wartości rubla i blokadą środków. Zdaniem MSNBC w niektórych bankach w Moskwie już brakuje amerykańskiej waluty, a sytuacja może wyglądać dla nich jeszcze gorzej, jeśli zapadnie decyzja o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *