Intel nadal działa w Rosji. Producent ulega groźbom rosyjskiej władzy

Intel podobnie jak wiele światowych firm ogłosił na początku marca zawieszenie działalności w Rosji. Okazuje się jednak, że producent wciąż funkcjonuje w Niżnym Nowogrodzie po tym, jak otrzymał groźby ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

Amerykański producent na początku marca wydał następujące oświadczenie w sprawie wojny w Ukrainie: „Intel potępia inwazję Rosji na Ukrainę i wstrzymał wszelkie dostawy do klientów zarówno w Rosji, jak i na Białorusi. Myślami jesteśmy ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku tej wojny, w tym z mieszkańcami Ukrainy i okolicznych krajów oraz wszystkimi osobami na całym świecie, których rodziny, przyjaciele i bliscy przebywają w tym regionie”.

Po tym ogłoszeniu do firmy zgłosiła się Państwowa Inspekcja Pracy w obwodzie niżnonowogrodzkim z ostrzeżeniem o niedopuszczalności naruszenia wymogów prawa pracy. Intel miał zostać pouczony, że konieczne jest zapewnienie zgodności z prawami pracowników. W szczególności musi przestrzegać Kodeksu pracy w przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin, zawieszenia produkcji czy urlopu bezpłatnego dla pracowników w Niżnym Nowogrodzie. W innym przypadku Inspekcja na polecenie Kremla zagroziła nacjonalizacją majątku firmy.

Władimir Putin grozi przejęciem majątku Intela w Rosji w przypadku ,,nie wykonywania poleceń”

Intel odpowiedział na groźby

„INTEL niezwłocznie zareagował na ostrzeżenie Państwowej Inspekcji Pracy w Obwodzie Niżny Nowogród o niedopuszczalności naruszeń prawa pracy” – podała inspekcja w oficjalnym komunikacie. „Intel A/S, główny producent procesorów komputerowych i oprogramowania, nie przeprowadza zmian organizacyjnych i kadrowych, nie zawiesza działalności, a pracownicy nie są wysyłani na bezpłatne urlopy z inicjatywy pracodawcy. Płace i wynagrodzenia są wypłacane pracownikom w terminie i nie ma żadnych zaległości” – miał odpowiedzieć Intel.

Państwowa Inspekcja Pracy w Niżnym Nowogrodzie wysyła podobne ostrzeżenia również do Coca-Coli HBC Eurasia, KFC i DHL. „Naszym zadaniem na poziomie regionalnym jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zapewnić stabilność gospodarczą i społeczną. Pozostajemy w stałej łączności z rządem rosyjskim, wypracowując własne rozwiązania. Do naszych priorytetów należy wypełnienie wszystkich zobowiązań społecznych oraz kontynuacja prac nad zadaniami infrastrukturalnymi i projektami rozwojowymi” – powiedział gubernator obwodu niżnonowogrodzkiego Gleb Nikitin.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *