Inwazja Rosji na Ukrainę. Jeśli nastąpi to elektronika może znacząco zdrożeć

Biały Dom ostrzega amerykańskich producentów półprzewodników, że w wypadku inwazji Rosji na Ukrainę może ich dotknąć znaczące ograniczenie lub nawet wstrzymanie dostaw niektórych surowców.

Jak donosi agencja Reutersa kwestia zyskała zainteresowanie po opublikowaniu raportu przez analityków z TECHCET, która wykazała znaczące uzależnienie USA od dostaw niektórych surowców z Ukrainy bądź Rosji.

Raport wskazuje, że Rosja jest kluczowym dostawcą gazu C4F6, który jest następnie oczyszczany przez firmy znajdujące się w USA. Gaz jest wykorzystywany w procesie wytrawiania wafli krzemowych podczas procesu litograficznego, a amerykanie zużywają 8MT gazu C4F6 rocznie.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z neonem, którego 90 proc. pochodzi z Ukrainy i jest wykorzystywany do obróbki laserowej. Neon powstaje jako efekt uboczny produkcji stali w Rosji, a następnie trafia na Ukrainę, gdzie jest oczyszczany.

Trzecim bardzo istotnym pierwiastkiem jest Pallad, którego aż 35 proc. amerykanie pozyskują z Rosji, która wraz z RPA zaspokaja 33 proc. światowego popytu. Najbardziej znanym zastosowaniem Palladu jest jego wykorzystanie w katalizatorach samochodowych, ale w elektronice jest on wykorzystywany np. przy produkcji sensorów bądź pamięci typu MRAM powalającej na zachowanie danych po odcięciu dopływu energii elektrycznej.

Konflikt zbrojny na wschodzie oznacza problemy z dostawami oraz gwałtowny wzrost cen elektroniki w następnych miesiącach

Przedsmak tego co może się stać, był już widoczny w latach 2014-2015 kiedy to ceny neonu wzrosły o blisko 600 proc. Oczywiście nie powstrzymałoby to produkcji półprzewodników, ale ceny układów wzrosłyby dość znacząco.

Znając rosyjskie podejście do używania surowców jako narzędzia do wywierania nacisku politycznego, czego przykładem są historyczne jak i aktualne zamieszanie z gazem ziemnym to należy się spodziewać podobnej sytuacji. Takie same przewidywania ma Lita Shon-Roy będąca dyrektorką generalną TECHCET, która stwierdza, że Rosja może wykorzystać swoją kontrolę nad tymi surowcami do wykonania odwetu za nałożone sankcje.

Jak donosi nieujawnione źródło agencji Reutersa, firmy już prowadzą ocenę dotychczasowych dostawców z zagrożonego regionu i szukają alternatyw dostaw cennych gazów.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *