Inwazja Rosji na Ukrainę. Jeśli nastąpi to elektronika może znacząco zdrożeć

Biały Dom ostrzega amerykańskich producentów półprzewodników, że w wypadku inwazji Rosji na Ukrainę może ich dotknąć znaczące ograniczenie lub nawet wstrzymanie dostaw niektórych surowców.

Jak donosi agencja Reutersa kwestia zyskała zainteresowanie po opublikowaniu raportu przez analityków z TECHCET, która wykazała znaczące uzależnienie USA od dostaw niektórych surowców z Ukrainy bądź Rosji.

Raport wskazuje, że Rosja jest kluczowym dostawcą gazu C4F6, który jest następnie oczyszczany przez firmy znajdujące się w USA. Gaz jest wykorzystywany w procesie wytrawiania wafli krzemowych podczas procesu litograficznego, a amerykanie zużywają 8MT gazu C4F6 rocznie.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z neonem, którego 90 proc. pochodzi z Ukrainy i jest wykorzystywany do obróbki laserowej. Neon powstaje jako efekt uboczny produkcji stali w Rosji, a następnie trafia na Ukrainę, gdzie jest oczyszczany.

Trzecim bardzo istotnym pierwiastkiem jest Pallad, którego aż 35 proc. amerykanie pozyskują z Rosji, która wraz z RPA zaspokaja 33 proc. światowego popytu. Najbardziej znanym zastosowaniem Palladu jest jego wykorzystanie w katalizatorach samochodowych, ale w elektronice jest on wykorzystywany np. przy produkcji sensorów bądź pamięci typu MRAM powalającej na zachowanie danych po odcięciu dopływu energii elektrycznej.

Konflikt zbrojny na wschodzie oznacza problemy z dostawami oraz gwałtowny wzrost cen elektroniki w następnych miesiącach

Przedsmak tego co może się stać, był już widoczny w latach 2014-2015 kiedy to ceny neonu wzrosły o blisko 600 proc. Oczywiście nie powstrzymałoby to produkcji półprzewodników, ale ceny układów wzrosłyby dość znacząco.

Znając rosyjskie podejście do używania surowców jako narzędzia do wywierania nacisku politycznego, czego przykładem są historyczne jak i aktualne zamieszanie z gazem ziemnym to należy się spodziewać podobnej sytuacji. Takie same przewidywania ma Lita Shon-Roy będąca dyrektorką generalną TECHCET, która stwierdza, że Rosja może wykorzystać swoją kontrolę nad tymi surowcami do wykonania odwetu za nałożone sankcje.

Jak donosi nieujawnione źródło agencji Reutersa, firmy już prowadzą ocenę dotychczasowych dostawców z zagrożonego regionu i szukają alternatyw dostaw cennych gazów.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.