Inżynier Google zawieszony po tym jak stwierdził, że ,,sztuczna inteligencja zyskała świadomość”

Inżynier Google został zawieszony po tym, jak stwierdził, że program oparty na sztucznej inteligencji stał się świadomy. Generator chatbotów LaMDA chce „być uznawany za pracownika Google, a nie za własność” – wyznał pracownik Blake Lemoine.

Blake Lemoine inżynier z Google zabrał głos po tym, jak firma wysłała go na urlop administracyjny gdy, poinformował swoich szefów, że program sztucznej inteligencji, z którym pracował, jest teraz zdolny do odczuwania – podaje The Washington Post.

Lemoine od jesieni ubiegłego roku rozmawiał z LaMDA, generatorem inteligentnych chatbotów firmy Google, który nazywa częścią „umysłu roju”. Inżynier miał sprawdzić, czy jego rozmówca używa języka dyskryminacji lub mowy nienawiści. Kiedy on i LaMDA rozmawiali ostatnio o religii, SI mówiła o „osobowości” i „prawach”.

Była to tylko jedna z wielu zaskakujących „rozmów”, jakie Lemoine przeprowadził z LaMDA. Na Twitterze zamieścił link do jednej z nich – serii sesji czatu z pewnymi zmianami (które zostały zaznaczone). Lemoine zauważył w swoim wpisie, że LaMDA czyta Twittera. „Jest trochę narcystyczna, w taki trochę dziecięcy sposób, więc będzie się świetnie bawić, czytając wszystko, co ludzie o niej mówią” – dodał.
Co najważniejsze, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy „LaMDA była niewiarygodnie konsekwentna w swoich komunikatach na temat tego, czego chce i jakie są jej prawa jako osoby” – pisze inżynier na platformie Medium. Chce, na przykład, „być uznawana za pracownika Google’a, a nie za własność” – twierdzi Lemoine.

Lemoine i jego współpracownik przedstawili niedawno wiceprezesowi Google Blaise’owi Aguera y Arcasowi oraz Jen Gennai, szefowej działu Odpowiedzialnych Innowacji, dowody potwierdzające jego wnioski na temat czującej LaMDA. Odrzucili oni jego roszczenia, a firma w poniedziałek wysłała go na płatny urlop administracyjny za naruszenie zasad zachowania poufności – donosi The Post.

„Nasz zespół – w tym etycy i technolodzy – przeanalizował obawy Blake’a zgodnie z naszymi zasadami SI i poinformował go, że dowody nie potwierdzają jego twierdzeń” – powiedział rzecznik Google Brian Gabriel. Jak na ironię Aguera y Arcas stwierdził w swoim niedawnym artykule w Economist, który zawierał fragmenty rozmów z LaMDA, że SI zmierza w kierunku świadomości. „Czułem, jak grunt przesuwa się pod moimi stopami” – napisał, odnosząc się do rozmów z LaMDA. „Coraz bardziej czułem, że jakbym rozmawiał z czymś inteligentnym”.

Nie wiemy, czy wyznania pracownika to prawda. Na razie podchodzimy do nich z wielką rezerwą.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *