IPFire 2.27 z rdzeniem 164. Wyposażono go w nowe jądro i ulepszony firewall

Dystrybucja Linuksa IPFire 2.27 doczekała się aktualizacji. Tym razem, poza dostarczeniem lepszego firewalla, twórcy mieli zmienić jądro systemu i stworzyć nowe zabezpieczenia oraz poprawić kilka znanych błędów.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami twórców systemu, IPFire otrzymał jądro, które jest oparte na systemie Linux 5.15. Aktualizacja ma również zwiększać wydajność operacji kryptograficznych na aarchi64 i umożliwiać obsługę wirtualizacji.

Nowości w IPFire

To co jednak na pewno interesuje użytkowników dystrybucji, to ulepszenia firewalla w IPFire. W opcjach zapory znalazła się nowa funkcja odrzucania pakietów pochodzących z potencjalnie złośliwych sieci. Aby zapewnić podstawową ochronę użytkowników systemu i ich sieci, jest ona domyślnie włączona w nowych instalacjach.

Co więcej, zapora będzie teraz odrzucać wszystkie pakiety z systemów, do których nie może dotrzeć, zgodnie z własną tabelą routingu. Nierozpoznane pakiety są za to rejestrowane, aby pomóc w dalszym debugowaniu problemów. Dodano również dodatkowe logowanie dla wszelkich prób podszywania się. Jeśli system odbierze podejrzany pakiet, zostanie on zarejestrowany jako próba spoofingu.

Wśród innych zmian, deweloperzy wymieniają szyfrowanie haseł do kont systemowych za pomocą YESCRYPT, który jest znacznie silniejszy niż poprzednio używany SHA512; obsługę wirtualizacji aarch64 z libvirt i KVM czy też nowy pakiet qemu-ga. Dodatkowo zaktualizowano pakiety: expat 2.4.2, freetype 2.11.1, gdbm 1.20, hdparm 9.63, kmod 29, libxml2 2.9.12, libxslt 1.1.34, libusb 1.0.25, LVM2 2.02.188, pciutils 3.7.0, PCRE 2 10.39 , perl-libwww 6.60, poppler-data 0.4.11, python3-setuptools 58.0.4, shadow 4.11.1, squid 5.4.1, tcl 8.6.12, zstd 1.5.1.

Pobieranie systemu

Nowe wydanie IPFire można pobrać z oficjalnej strony projektu dystrubucji. Ponieważ ta dystrybucja Linuksa należy do oprogramowania open-source, twórcy zachęcają jednocześnie do przekazywania darowizn, które będą finansować ciągły rozwój systemu. Donację można przekazać w zakładce Donate.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.