IPFire 2.27 z rdzeniem 164. Wyposażono go w nowe jądro i ulepszony firewall

Dystrybucja Linuksa IPFire 2.27 doczekała się aktualizacji. Tym razem, poza dostarczeniem lepszego firewalla, twórcy mieli zmienić jądro systemu i stworzyć nowe zabezpieczenia oraz poprawić kilka znanych błędów.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami twórców systemu, IPFire otrzymał jądro, które jest oparte na systemie Linux 5.15. Aktualizacja ma również zwiększać wydajność operacji kryptograficznych na aarchi64 i umożliwiać obsługę wirtualizacji.

Nowości w IPFire

To co jednak na pewno interesuje użytkowników dystrybucji, to ulepszenia firewalla w IPFire. W opcjach zapory znalazła się nowa funkcja odrzucania pakietów pochodzących z potencjalnie złośliwych sieci. Aby zapewnić podstawową ochronę użytkowników systemu i ich sieci, jest ona domyślnie włączona w nowych instalacjach.

Co więcej, zapora będzie teraz odrzucać wszystkie pakiety z systemów, do których nie może dotrzeć, zgodnie z własną tabelą routingu. Nierozpoznane pakiety są za to rejestrowane, aby pomóc w dalszym debugowaniu problemów. Dodano również dodatkowe logowanie dla wszelkich prób podszywania się. Jeśli system odbierze podejrzany pakiet, zostanie on zarejestrowany jako próba spoofingu.

Wśród innych zmian, deweloperzy wymieniają szyfrowanie haseł do kont systemowych za pomocą YESCRYPT, który jest znacznie silniejszy niż poprzednio używany SHA512; obsługę wirtualizacji aarch64 z libvirt i KVM czy też nowy pakiet qemu-ga. Dodatkowo zaktualizowano pakiety: expat 2.4.2, freetype 2.11.1, gdbm 1.20, hdparm 9.63, kmod 29, libxml2 2.9.12, libxslt 1.1.34, libusb 1.0.25, LVM2 2.02.188, pciutils 3.7.0, PCRE 2 10.39 , perl-libwww 6.60, poppler-data 0.4.11, python3-setuptools 58.0.4, shadow 4.11.1, squid 5.4.1, tcl 8.6.12, zstd 1.5.1.

Pobieranie systemu

Nowe wydanie IPFire można pobrać z oficjalnej strony projektu dystrubucji. Ponieważ ta dystrybucja Linuksa należy do oprogramowania open-source, twórcy zachęcają jednocześnie do przekazywania darowizn, które będą finansować ciągły rozwój systemu. Donację można przekazać w zakładce Donate.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *