Dezinformacja w sieci. Nie dajcie się nabrać na “nowe” doniesienia o Ukraińcach!

Brutalna wojna na Ukrainie, którą rozpoczęła Rosja, toczy się również w sieci. Jej podstawowymi atrybutami są dezinformacja i tzw. fake newsy. Dlatego ostrzegamy przed fałszywymi doniesieniami na temat pakietu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Nie dajmy się naprać i wciągnąć w manipulacje, których celem jest tworzenie sztucznych podziałów w społeczeństwie i negatywnego nastawienia wobec ukraińskich uchodźców.

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), czyli państwowy instytut badawczy, którego “misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa” od początku inwazji Rosji na Ukrainę pomaga walczyć z dezinformacją i tzw. fake newsami.

Dezinformacja w sieci

Za pośrednictwem Twittera instytut właśnie poinformował, że ruszyła właśnie kolejna kampania dezinformacyjna. Dotyczy ona pakietu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Jej celem jest tworzenie sztucznych podziałów w społeczeństwie i negatywnego nastawienia wobec Ukraińców, którzy uciekają przed brutalną wojną.

Kampania ma przedstawiać rzekome różnice dotyczące traktowania polskich i ukraińskich matek z dziećmi. Wynika z niej, że Polki i ich rodziny są traktowane jako “obywatele 2-giej kategorii”. W jej ramach zostały stworzone różne, nieprawdziwe porównania dotyczące wartości pomocy od państwa. Z wersji opublikowanej przez NASK wynika, że ukraińska matka z 2 dzieci otrzyma od państwa miesięcznie 4600 złotych plus darmowe mieszkanie, a polska zaledwie 1000 złotych. Takie porównania mogą mieć różną formę, na co zwracamy szczególną uwagę.

Oczywiście jest to nieprawda i próba manipulacji opinią społeczną. Nie dajmy się nabrać na taką narrację, która może być rozpowszechniana różnymi kanałami. Polski rząd wielokrotnie wyjaśniał, jak wygląda i jak będzie wyglądać pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Takie informacje można znaleźć m.in. na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *