Izrael zablokował Ukrainie możliwość zakupu Pegasusa. „Ze strachu przed gniewem Rosji”

Ukraińscy urzędnicy co najmniej od 2019 r. bezskutecznie zabiegają o otrzymanie od Izraela licencji na Pegasusa. Po izraelskiej stronie ma istnieć obawa, że przyznanie Ukrainie licencji zostanie odebrane jako akt agresji w stosunku do Rosji  wynika z ustaleń dzienników „The Guardian” i „The Washington Post”.

  • Rozmowy na temat kupna licencji na oprogramowanie szpiegowskie przez Ukrainę od Izraela mają trwać od lat, nie przynoszą jednak rezultatów
  • Informatorzy „The Guardian” i „The Washington Post” uważają, że to ze strachu. Izrael nie chce, by Rosja uznała taki krok za atak
  • „Zgodnie z polityką państwo Izrael zatwierdza eksport produktów cybernetycznych wyłącznie do podmiotów rządowych, do użytku zgodnego z prawem i wyłącznie w celu zapobiegania przestępczości i zwalczania terroryzmu (…)”  czytamy w oświadczeniu izraelskiego ministerstwa obrony

Źródła redakcji zajmujących się sprawą twierdzą, że ukraińscy urzędnicy co najmniej od 2019 r. bezskutecznie zabiegają o otrzymanie od Izraela licencji na Pegasusa. NSO Group, która jest regulowana przez izraelskie ministerstwo obrony, nigdy nie otrzymała pozwolenia na wprowadzanie na rynek lub sprzedaż oprogramowania szpiegującego Ukrainie. Przypomnijmy, oprogramowanie Pegasus umożliwia m.in. włamanie się do dowolnego telefonu, przechwytywanie rozmów, czytanie wiadomości.

Nie chcą rozgniewać Rosji?

W większości przypadków izraelskie ministerstwo obrony najpierw udziela NSO pozwolenia na sprzedaż Pegasusa klientowi rządowemu, a następnie po analizach zezwala na sprzedaż lub ją blokuje. Jeden z wysokich rangą urzędników ukraińskiego wywiadu powiedział „The Guardian”, że decyzja Izraela sprawiła, że ​​ukraińscy urzędnicy poczuli się „zdezorientowani”, bo nie wiedzą dokładnie, dlaczego Ukrainie odmówiono dostępu do narzędzia szpiegowskiego.

Decyzja ta ma być spowodowana niechęcią do rozgniewania Rosji, która pozostaje z Izraelem w bliskich stosunkach wywiadowczych. Po izraelskiej stronie ma istnieć obawa, że przyznanie Ukrainie licencji zostanie odebrane jako akt agresji w stosunku do Rosji.

Względy bezpieczeństwa

„Decyzje polityczne dotyczące kontroli eksportu uwzględniają względy bezpieczeństwa i strategiczne, które obejmują przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Zgodnie z polityką państwo Izrael zatwierdza eksport produktów cybernetycznych wyłącznie do podmiotów rządowych, do użytku zgodnego z prawem i wyłącznie w celu zapobiegania przestępczości i zwalczania terroryzmu (…)” — tłumaczy w oświadczeniu izraelskie ministerstwo obrony.

Z kolei ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow powiedział, że mimo wielu rozmów rząd Izraela nie uczestniczy w żadnej dyskusji dotyczącej ofensywnych technologii dla Ukrainy. Dodał: „mamy wystarczające możliwości, aby dalej wygrywać i każdego dnia dodajemy nowe narzędzia”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pytał już wcześniej władze Izraela o to, dlaczego kraj nie zdecydował się na nałożenie sankcji na Rosję ani na przekazanie broni Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *