Izrael zablokował Ukrainie możliwość zakupu Pegasusa. „Ze strachu przed gniewem Rosji”

Ukraińscy urzędnicy co najmniej od 2019 r. bezskutecznie zabiegają o otrzymanie od Izraela licencji na Pegasusa. Po izraelskiej stronie ma istnieć obawa, że przyznanie Ukrainie licencji zostanie odebrane jako akt agresji w stosunku do Rosji  wynika z ustaleń dzienników „The Guardian” i „The Washington Post”.

  • Rozmowy na temat kupna licencji na oprogramowanie szpiegowskie przez Ukrainę od Izraela mają trwać od lat, nie przynoszą jednak rezultatów
  • Informatorzy „The Guardian” i „The Washington Post” uważają, że to ze strachu. Izrael nie chce, by Rosja uznała taki krok za atak
  • „Zgodnie z polityką państwo Izrael zatwierdza eksport produktów cybernetycznych wyłącznie do podmiotów rządowych, do użytku zgodnego z prawem i wyłącznie w celu zapobiegania przestępczości i zwalczania terroryzmu (…)”  czytamy w oświadczeniu izraelskiego ministerstwa obrony

Źródła redakcji zajmujących się sprawą twierdzą, że ukraińscy urzędnicy co najmniej od 2019 r. bezskutecznie zabiegają o otrzymanie od Izraela licencji na Pegasusa. NSO Group, która jest regulowana przez izraelskie ministerstwo obrony, nigdy nie otrzymała pozwolenia na wprowadzanie na rynek lub sprzedaż oprogramowania szpiegującego Ukrainie. Przypomnijmy, oprogramowanie Pegasus umożliwia m.in. włamanie się do dowolnego telefonu, przechwytywanie rozmów, czytanie wiadomości.

Nie chcą rozgniewać Rosji?

W większości przypadków izraelskie ministerstwo obrony najpierw udziela NSO pozwolenia na sprzedaż Pegasusa klientowi rządowemu, a następnie po analizach zezwala na sprzedaż lub ją blokuje. Jeden z wysokich rangą urzędników ukraińskiego wywiadu powiedział „The Guardian”, że decyzja Izraela sprawiła, że ​​ukraińscy urzędnicy poczuli się „zdezorientowani”, bo nie wiedzą dokładnie, dlaczego Ukrainie odmówiono dostępu do narzędzia szpiegowskiego.

Decyzja ta ma być spowodowana niechęcią do rozgniewania Rosji, która pozostaje z Izraelem w bliskich stosunkach wywiadowczych. Po izraelskiej stronie ma istnieć obawa, że przyznanie Ukrainie licencji zostanie odebrane jako akt agresji w stosunku do Rosji.

Względy bezpieczeństwa

„Decyzje polityczne dotyczące kontroli eksportu uwzględniają względy bezpieczeństwa i strategiczne, które obejmują przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Zgodnie z polityką państwo Izrael zatwierdza eksport produktów cybernetycznych wyłącznie do podmiotów rządowych, do użytku zgodnego z prawem i wyłącznie w celu zapobiegania przestępczości i zwalczania terroryzmu (…)” — tłumaczy w oświadczeniu izraelskie ministerstwo obrony.

Z kolei ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow powiedział, że mimo wielu rozmów rząd Izraela nie uczestniczy w żadnej dyskusji dotyczącej ofensywnych technologii dla Ukrainy. Dodał: „mamy wystarczające możliwości, aby dalej wygrywać i każdego dnia dodajemy nowe narzędzia”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pytał już wcześniej władze Izraela o to, dlaczego kraj nie zdecydował się na nałożenie sankcji na Rosję ani na przekazanie broni Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Nauka

Nowy model OpenAI ,,Orion” zadebiutuje jeszcze w 2024 roku

OpenAI planuje wydanie następcy obecnych modeli GPT-4o i o1. Jak donosi redakcja The Verge, nowy model ma nosić nazwę Orion. Z przekazanych informacji wynika, że model ten początkowo nie będzie powszechnie dostępny. OpenAI ma w pierwszej kolejności przyznać dostęp do Oriona firmom, z którymi ściśle współpracuje.

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *