Jądro Linux 5.17 wydane! Oto najciekawsze nowości

Linux 5.17 to najnowsza wersja jądra, która zadebiutowała nieco później niż pierwotnie planowano. Jakie nowości przygotował zespół odpowiedzialny za rozwój kernela? Trzeba przyznać, że trochę tego jest.

Linux 5.17 – trochę dla wydajności, co nieco dla bezpieczeństwa

Kernel Linux 5.17 ukazał się odrobinę później niż planowano, ale wreszcie jest. „Wreszcie”, bo zgodnie z zapowiedziami przynosi ze sobą wiele dobrego. To między innymi nowy sterownik AMD P-State (alternatywa dla ACPI CPUFreq), opracowany wraz z firmą Valve i mający zapewniać lepszą wydajność energetyczną. 

Linux 5.17 to także obsługa technologii Intel AMX (w przypadku wirtualizacji KVM), włączona obsługa VRR/Adaptive-Sync w układach Intel 11. generacji, aktualizacja Intel Platform Firmware Runtime, a także szereg rozwiązań mających na celu optymalizację wydajności (między innymi w systemach plików Btrfs i EXT4) oraz poprawę bezpieczeństwa. Nie zabrakło też pakietów stworzonych z myślą o nowych układach – zarówno Intela, jak i AMD. 

Lepszego działania swoich sprzętów mogą też spodziewać się posiadacze płyt głównych ASUS, komponentów NZXT, ubiegłorocznych klawiatur Apple Magic oraz rysików do ekranów dotykowych (zgodnych z Universal Stylus Initiative). 

Na jądrze Linux 5.17 powstaną nowe wydania dystrybucji

Jądro jest już dostępne do pobrania, a w nadchodzących tygodniach stanie się częścią nowych wydań popularnych dystrybucji linuksowych, takich jak Ubuntu, Linux Mint, Fedora czy Debian. 

Równocześnie trwają już także prace nad kolejną wersją jądra: 5.18. Spodziewamy się między innymi przejścia ze standardu C11 na C89, włączenia Intel HFI, obsługi grafiki Intel Alder Lake N i dźwięku Intel Raptor Lake, zwiększenia wydajności AMD EPYC, przyspieszenia działania EXT4 czy też nowego sterownika urządzeń Razer.

Poprzednie wersje przyniosły zaś ze sobą między innymi: olbrzymi wzrost wydajności procesorów AMD Ryzen, optymalizację odczytu i zapisu plików na partycjach NTFS, obsługę core schedulingu oraz pełną obsługę standardów USB 4 i Wi-Fi 6E.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *