Rakieta misji Artemis po ostatnich testach. To ona ma ponownie zabrać ludzi na Księżyc

Rakieta NASA Space Launch System (SLS) wraz z modułem statku kosmicznego Orion zostały zmontowane na platformie startowej 39B w Centrum Kosmicznym in. Kennedy’ego w Kaliforni. Wkrótce bezzałogowa konstrukcja rozpocznie standardowe procedury odliczania, by ostatecznie utorować drogę szykowanemu od lat powrotowi ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Przetransportowanie SLS i Oriona z montażowni na platformę startową zajęło ponad 10 godz. W tym czasie oba moduły przejechały ok. 6,5 km na specjalnych pojazdach gąsienicowych.

Nadchodzący ostateczny test polegać będzie na załadowaniu paliwa do zbiorników rakiety, przeprowadzeniu pełnego odliczania startu, zademonstrowaniu możliwości przestawiania zegara odliczania, a także opróżnieniu zbiorników, by upewnić się, że wszystkie obliczenia związane z czasem znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

Szef NASA, Bill Nelson, skomentował przygotowania — Z tego świętego i historycznego miejsca ludzkość wkrótce rozpocznie nową erę eksploracji. Artemis I zademonstruje zaangażowanie i zdolność NASA do rozszerzenia obecności ludzkości na Księżycu. — Przypomnijmy, że Artemis I ma znaczenie także symboliczne. Podczas tej misji na naturalnym satelicie Ziemi po raz pierwszy ma stanąć kobieta i osoba o innym niż biały kolorze skóry.

Po obecnych testach NASA przeanalizuje dane z czujników, a następnie zajmie się ustaleniem konkretnej daty załogowego startu Artemis I. Zintegrowana rakieta i statek kosmiczny wrócą do montażowni kilka dni po teście, aby tam usunięte zostały czujniki używane podczas próby, naładowane akumulatory systemu i załadowane pełne wyposażenie i prowiant. Orion i SLS wrócą na platformę po raz ostatni na około tydzień przed ostatecznym startem.

Misja Artemis I ma być pierwszym krokiem do dalszej eksploracji Układu Słonecznego. Amerykanie chcą stałego powrotu ludzi na Księżyc, ze stałą bazą orbitalną wokół satelity. Tak zwana “brama”, ma być przystankiem dla misji skierowanych w stronę Marsa.

Poniżej zobaczyć możecie galerię zdjęć z przygotowań misji Artemis I.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *