Rakieta misji Artemis po ostatnich testach. To ona ma ponownie zabrać ludzi na Księżyc

Rakieta NASA Space Launch System (SLS) wraz z modułem statku kosmicznego Orion zostały zmontowane na platformie startowej 39B w Centrum Kosmicznym in. Kennedy’ego w Kaliforni. Wkrótce bezzałogowa konstrukcja rozpocznie standardowe procedury odliczania, by ostatecznie utorować drogę szykowanemu od lat powrotowi ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Przetransportowanie SLS i Oriona z montażowni na platformę startową zajęło ponad 10 godz. W tym czasie oba moduły przejechały ok. 6,5 km na specjalnych pojazdach gąsienicowych.

Nadchodzący ostateczny test polegać będzie na załadowaniu paliwa do zbiorników rakiety, przeprowadzeniu pełnego odliczania startu, zademonstrowaniu możliwości przestawiania zegara odliczania, a także opróżnieniu zbiorników, by upewnić się, że wszystkie obliczenia związane z czasem znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

Szef NASA, Bill Nelson, skomentował przygotowania — Z tego świętego i historycznego miejsca ludzkość wkrótce rozpocznie nową erę eksploracji. Artemis I zademonstruje zaangażowanie i zdolność NASA do rozszerzenia obecności ludzkości na Księżycu. — Przypomnijmy, że Artemis I ma znaczenie także symboliczne. Podczas tej misji na naturalnym satelicie Ziemi po raz pierwszy ma stanąć kobieta i osoba o innym niż biały kolorze skóry.

Po obecnych testach NASA przeanalizuje dane z czujników, a następnie zajmie się ustaleniem konkretnej daty załogowego startu Artemis I. Zintegrowana rakieta i statek kosmiczny wrócą do montażowni kilka dni po teście, aby tam usunięte zostały czujniki używane podczas próby, naładowane akumulatory systemu i załadowane pełne wyposażenie i prowiant. Orion i SLS wrócą na platformę po raz ostatni na około tydzień przed ostatecznym startem.

Misja Artemis I ma być pierwszym krokiem do dalszej eksploracji Układu Słonecznego. Amerykanie chcą stałego powrotu ludzi na Księżyc, ze stałą bazą orbitalną wokół satelity. Tak zwana „brama”, ma być przystankiem dla misji skierowanych w stronę Marsa.

Poniżej zobaczyć możecie galerię zdjęć z przygotowań misji Artemis I.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *