Jak przeprowadzić optymalizację Wi-Fi? Co zrobić, aby sieć bezprzewodowa była szybsza i bezpieczniejsza?

Błędnie skonfigurowane Wi-Fi jest jedną z przyczyn wolnego pobierania plików i częstego buforowanie filmów w serwisach streamingowych. Negatywny wpływ na połączenie mają również nachodzące się fale okolicznych sieci bezprzewodowych. Praktyczne wskazówki Komputer Świat sprawiają, że sieć Wi-Fi stanie się szybsza i bezpieczniejsza.

  • Dobrze skonfigurowana sieć bezprzewodowa Wi-Fi nie tylko będzie działać stabilnie i wydajnie, ale także zagwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa;
  • Aby tak się stało, powinniśmy skorzystać ze specjalnych programów, które dostarczą szczegółowych informacji o pobliskich punktach dostępowych, a także wygenerują mapę zasięgu domowego WLAN-u;
  • Poniższy poradnik przedstawi sprawdzone metody optymalizacji sieci Wi-Fi.

Prawie wszyscy korzystają z połączeń sieci Wi-Fi. Elastyczność pasma radiowego WLAN ma kluczowe znaczenie dla wielu użytkowników pomimo tego, że kable LAN lub Ethernet przesyłają dane szybciej i stabilniej. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystko w sieciach bezprzewodowych działa płynnie: Pakiety danych transmitowane są drogą powietrzną, co powoduje, że urządzenia znajdujące się w “medium współdzielony” WLAN, konkurują o przepustowość. Konsekwencją tego jest wolne pobieranie plików, częste buforowanie strumieni wideo, a nawet zrywanie połączenia.

Przesyłanie danych – zwykle wolniejsze niż pobieranie przy połączeniu DSL – trwa dłużej niż to konieczne. Aby uniknąć zakłóceń lub innych niepożądanych czynników, koniecznie musisz zapoznać się z naszym poradnikiem. Zebrane wskazówki i narzędzia do analizy i konfiguracji sieci bezprzewodowej Wi-Fi nie tylko przyczynią się do poprawy wydajność, stabilność i bezpieczeństwa, ale również pozwolą lepiej wykorzystać używaną sieć WLAN (router). Programy zbierają wiele informacji o własnych i otaczających nas sieciach Wi-Fi, co pomaga analizować problemy z dostępem do WLAN-u.

Sieć bezprzewodowa jest ważna, ponieważ umożliwia notebookom dostęp do internetu bez konieczności układania kabli. Niektóre urządzenia mobilne, takie jak tablety, są wręcz uzależnione od sieci WLAN (o ile nie mają wbudowanego modemu komórkowego), bo w ich smukłych obudowach nie ma miejsca na gniazdo do podłączenia kabla zakończonego wtyczką RJ-45. Choć prezentowane oprogramowanie do analizy i konfiguracji sieci Wi-Fi przeznaczone są w większości przypadków dla Windows, to przyczynią się do szybszego surfowania na urządzeniach stacjonarnych i przenośnych opartych na wielu platformach systemowych, np. poprzez podpowiedzi dotyczące zmiany kanału radiowego.

Spraw, aby połączenie bezprzewodowe było szybsze i stabilniejsze

Wolne działanie sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest mniej odczuwalne podczas wczytywania stron internetowych. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy będziemy chcieli pobrać pliki o dużych rozmiarach lub obejrzeć filmy w serwisach streamingowych. Bez stabilnego połączenia bezprzewodowego można zapomnieć o prowadzeniu rozgrywki online zarówno na komputerze, jak i konsoli. Krótki zanik WLAN-u spowoduje rozłączenie trwającej sesji, co przy meczach na żywo niejednego gracza doprowadzi do białej gorączki. Kabel LAN mógłby poprawić przepływ danych, ale nie zawsze da się go doprowadzić od routera do urządzenia końcowego.

Darmowe i komercyjne wersje programów pomagają zoptymalizować jakość sygnału – a tym samym poprawić szybkość i niezawodność połączenia. Narzędzie, takie jak Ekahau Wi-Fi Heatmap, na wirtualnym rzucie mieszkania lub domu pokaże, gdzie moc sygnału sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest najwyższa, a gdzie słaba. Aplikację zainstaluj na laptopie, a następnie wraz z nim udaj się do każdego pokoju. Przesuwając kilka razy lekko router WLAN i ponownie mierząc sygnał za pośrednictwem narzędzia Ekahau Wi-Fi Heatmap, odkryjesz optymalną pozycję dla niego i uzupełniających punktów dostępowych. Jeśli to możliwe, zmień również położenie anten routera Wi-Fi: W poziomie poprawiają zasięg na wyższych kondygnacjach, w pionie na tym samym piętrze.

Pobierz program Ekahau Wi-Fi Heatmap

Ekahau Wi-Fi Heatmap

Znajdź najlepszy kanał Wi-Fi

Narzędzia przeznaczone do analizy WLAN, takie jak Homedale i Wi-Fi Scanner, informują, w jakim stopniu sieć bezprzewodowa pokrywa się z sąsiednimi. W tym celu należy sprawdzić, które z pobliskich Wi-Fi używa tego samego kanału. Wybranie innego, odległego kanału w panelu konfiguracyjnym routera WLAN, często zapewnia zwiększenie prędkości.

Wi-Fi Scanner

Dla pasma o częstotliwości 2,4 GHz ustaw jeden z nienakładających się kanałów: 1, 6 lub 11. Warunki radiowe zmieniają się od czasu do czasu, powodując, że stały kanał może nie być dobrym wyborem. Jeśli to możliwe, przetestuj zarówno ręczny, jak i automatyczny tryb wyboru kanału po stronie routera Wi-Fi. To drugie pozwala stacji bazowej WLAN uniknąć nakładania się kanałów. Dlaczego sztywny wybór kanału nie zawsze jest dobry: Routery WLAN sąsiadów mogą niezależnie zmieniać kanały, więc nasz router Wi-Fi powinien się do tego dostosować.

Pobierz program Homedale lub Wi-Fi Scanner

Odczytaj informacje o sieciach WLAN

WirelessNetView to darmowy program do pozyskiwania informacji o dostępnych sieciach Wi-Fi. Aplikacja została stworzona przez Nira Sofera, programistę znanego z przenośnych narzędzi użytkowych dla Windows. Program WirelessNetView działa bez konfiguracji oraz oferuje możliwość wyeksportowania listy dostępnych sieci bezprzewodowych Wi-Fi do pliku tekstowego. Przydatny jest również skrót klawiaturowy Ctrl + R, który powoduje przerwanie połączenia internetowego.

Pobierz program WirelessNetView

WirelessKeyView

Narzędzia z poradami dotyczącymi Wi-Fi

Chcesz uzyskać Informacje na temat szybkości i poziomu bezpieczeństwa wielu sieci Wi-Fi bez szczegółów technicznych? Sięgnij po Acrylic Wi-Fi Analyzer: Po zaznaczeniu bezprzewodowego punktu dostępowego, w narzędziu pokaże się kilka kolorowych pasków oceny.

Pobierz program Acrylic Wi-Fi Analyzer

Ciekawostka: Program abylon WLAN-Live-Scanner znajduje w pobliżu otwarte punkty dostępu do sieci bezprzewodowej Wi-Fi (tzw. hotspoty), które nie wymagają hasła. Z reguły można z nich korzystać bezpłatnie, lecz pamiętajmy o tym, że są one również potencjalnie niezabezpieczone.

Pobierz program abylon WLAN-Live-Scanner

Prywatne i publiczne: Zabezpiecz swoją sieć bezprzewodową

Czy chcesz zabezpieczyć domowe Wi-Fi? Użyj metody szyfrowania WPA2, która jest uważana za bezpieczną. Ponadto w ustawieniach swojego routera WLAN ustaw kod dostępu do sieci bezprzewodowej oraz panelu konfiguracyjnego urządzenia. Stosując metodę szyfrowania WPA2 można szybciej przesyłać dane w – nieaktualnym już – standardzie IEEE 802.11n: Jeśli aktywujesz protokół WPA2 z szyfrowaniem CCMP opartym na AES, nie ma ograniczania przepustowości do 54 Mb/s – inaczej niż w przypadku szyfrowania TKIP – co odpowiada powolnej sieci IEEE 802.11g. Jeszcze lepsze jest pasmo AC pracujące na częstotliwości 5 GHz – określane jako “Wi-Fi 5”. Obecnie Wi-Fi 6 (WLAN IEEE 802.11ax) i 6E to najnowsze standardy komunikacyjne, które są jeszcze szybsze. Oprócz WPA2, nowsze routery obsługują również szyfrowanie WPA3. Jest to jeszcze bardziej bezpieczne i preferowane. Może być dostępna aktualizacja oprogramowania sprzętowego (po ang. firmware) dla danego modelu routera Wi-Fi, która dodaje wsparcie dla WPA3 lub poprawia jego implementację.

W publicznych sieciach bezprzewodowych masz związane ręce w kwestii bezpieczeństwa: Często nie ma hasła do WLAN-u. Każdy, kto jest zalogowany do tej samej sieci Wi-Fi, jest w stanie przechwycić przychodzący i wychodzący pakiet danych do/z naszego komputera. Aby się przed tym ochronić, możesz skorzystać z NordVPN lub innego klienta VPN: Ustanawiają one szyfrowane połączenie z wirtualną siecią prywatną a naszym dostawcą internetowym. Surfowanie stanie się trochę wolniejsze, lecz w zamian będziesz bezpieczniejszy.

Przeglądarka internetowa Opera posiada wbudowany VPN: Tak samo jak w przypadku płatnych klientów VPN, tak i tutaj możesz surfować bez limitu danych i reklam. Ważne w przypadku Opera VPN: W darmowej wersji wybór serwerów jest ograniczony do 3 lokacji (tj. Europa, Ameryka i Azja). Szkoda, że chroniona jest jedynie wewnętrzna komunikacja sieciowa Opery.

Opera VPN

Programy do anonimowości chronią przed atakiem “Krack”

Luka w zabezpieczeniach WPA2 pokazuje, że mimo wszystko warto korzystać z usług VPN. Metoda szyfrowania WPA3 została przyjęta i zyskuje na popularności. Wirtualne sieci prywatne są w stanie zapobiec nasłuchiwaniu pakietów danych przez hakerów wykorzystujących atak “Krack”. VPN przydaje się szczególnie w otwartych sieciach publicznych: W domu – przy mniej krytycznych działaniach w sieci Wi-Fi – nie jest obowiązkowe. Pamiętajmy, że usługi VPN trochę spowalniają wczytywanie stron i pobieranie plików, gdyż przekierowują dane przez serwery dostawcy.

Z reguły połączenia HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) są szyfrowane przy pomocy protokołu TLS, dzięki czemu chronią nas przed lukami w zabezpieczeniach, takimi jak “Krack”, podczas gdy normalne połączenia HTTP mogą być przechwycone przez innych użytkowników sieci Wi-Fi. Przy użyciu dodatku HTTPS Everywhere dla przeglądarek internetowych Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox i Opera, można wymusić korzystanie z połączenia po HTTPS.

Pobierz dodatek HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere jest wbudowany w przeglądarkę internetową Tor Browser. Swoją drogą, HTTPS Everything wydaje się być coraz mniej istotny: Pomimo wprowadzania adresu HTTP, wiele stron internetowych używa połączeń HTTPS z szyfrowaniem TLS. Podsumowując: HTTPS Everything jest przydatny sporadycznie.

Pobierz program Tor Browser

Tor Browser

Przekształcenie komputera w router WLAN

Jeśli odległość między routerem a laptopem lub konsolą do gier jest zbyt duża, połączenie bezprzewodowe będzie powolne lub wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji pomagają tzw. repeatery: Jeśli pośrodku umieścisz wzmacniacz sygnału Wi-Fi, zasięg radiowy wzrośnie. Uwaga: Stosując repeatery jednopasmowe zamiast dwupasmowych, trzeba liczyć się ze spadkiem przepustowości. Innym sposobem poprawy połączenia jest użycie komputera jako punktu dostępowego. Systemy operacyjne Microsoft Windows są w stanie udostępnić połączenie internetowe za pomocą narzędzi pokładowych. Aczkolwiek program Connectify Hotspot jest wygodniejszy w użyciu: Ma przyjazny interfejs graficzny i tworzy hotspota na podstawie istniejącego połączenia internetowego LAN lub WLAN. W pierwszym przypadku Connectify Hotspot działa jak punkt dostępowy (pobiera dostęp do internetu przez kabel LAN i przekazuje go dalej przez kartę Wi-Fi), w drugim jak wzmacniacz sygnału Wi-Fi.

Pobierz program Connectify Hotspot

Connectify Hotspot

Alternatywa dla Connectify Hotspot: MyPublicWiFi

Narzędzia, takie jak Connectify Hotspots, w niektórych przypadkach potrafią zawieść. Alternatywą jest MyPublicWiFi, który dobrze wykonuje swoją robotę. Jest mniej znany niż Connectify Hotspot, ale za to nie wyświetla reklam. MyPublicWiFi posiada domyślne hasło 12345678, które należy zmienić ze względów bezpieczeństwa.

Pobierz program MyPublicWiFi

MyPublicWiFi

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *