Według naukowców smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie szpiegujące

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu i Dublinie pokazują, że smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie, mające szpiegować ich użytkowników. Wśród wskazanych marek są bardzo popularne, takie jak Xiaomi czy Oppo.

Według danych przedstawionych przez naukowców, smartfony produkowane przez duże chińskie koncerny, takie jak OnePlus, Xiaomi, Oppo czy Realme, posiadają możliwość zbierania i przesyłania dużych ilości prywatnych danych bez zgody użytkownika.

W tym procederze ma pomagać duża ilość preinstalowanych aplikacji typu spyware, które posiadają automatycznie włączone zgody na dostęp do poszczególnych informacji.

Jakie dane mogą trafiać do producentów smartfonów? To przede wszystkim dane dotyczące samego urządzenia, jego lokalizacji, preferencji użytkownika na bazie codziennego użytkowania urządzenia czy też nawet kontaktów z innymi osobami. Dzieje się to nawet wtedy, gdy zrezygnujemy z opcji zdalnej analizy sprzętu czy też nie pozwolimy na trzymanie danych w chmurze.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *