Według naukowców smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie szpiegujące

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu i Dublinie pokazują, że smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie, mające szpiegować ich użytkowników. Wśród wskazanych marek są bardzo popularne, takie jak Xiaomi czy Oppo.

Według danych przedstawionych przez naukowców, smartfony produkowane przez duże chińskie koncerny, takie jak OnePlus, Xiaomi, Oppo czy Realme, posiadają możliwość zbierania i przesyłania dużych ilości prywatnych danych bez zgody użytkownika.

W tym procederze ma pomagać duża ilość preinstalowanych aplikacji typu spyware, które posiadają automatycznie włączone zgody na dostęp do poszczególnych informacji.

Jakie dane mogą trafiać do producentów smartfonów? To przede wszystkim dane dotyczące samego urządzenia, jego lokalizacji, preferencji użytkownika na bazie codziennego użytkowania urządzenia czy też nawet kontaktów z innymi osobami. Dzieje się to nawet wtedy, gdy zrezygnujemy z opcji zdalnej analizy sprzętu czy też nie pozwolimy na trzymanie danych w chmurze.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *