Według naukowców smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie szpiegujące

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu i Dublinie pokazują, że smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie, mające szpiegować ich użytkowników. Wśród wskazanych marek są bardzo popularne, takie jak Xiaomi czy Oppo.

Według danych przedstawionych przez naukowców, smartfony produkowane przez duże chińskie koncerny, takie jak OnePlus, Xiaomi, Oppo czy Realme, posiadają możliwość zbierania i przesyłania dużych ilości prywatnych danych bez zgody użytkownika.

W tym procederze ma pomagać duża ilość preinstalowanych aplikacji typu spyware, które posiadają automatycznie włączone zgody na dostęp do poszczególnych informacji.

Jakie dane mogą trafiać do producentów smartfonów? To przede wszystkim dane dotyczące samego urządzenia, jego lokalizacji, preferencji użytkownika na bazie codziennego użytkowania urządzenia czy też nawet kontaktów z innymi osobami. Dzieje się to nawet wtedy, gdy zrezygnujemy z opcji zdalnej analizy sprzętu czy też nie pozwolimy na trzymanie danych w chmurze.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *