Według naukowców smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie szpiegujące

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu i Dublinie pokazują, że smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie, mające szpiegować ich użytkowników. Wśród wskazanych marek są bardzo popularne, takie jak Xiaomi czy Oppo.

Według danych przedstawionych przez naukowców, smartfony produkowane przez duże chińskie koncerny, takie jak OnePlus, Xiaomi, Oppo czy Realme, posiadają możliwość zbierania i przesyłania dużych ilości prywatnych danych bez zgody użytkownika.

W tym procederze ma pomagać duża ilość preinstalowanych aplikacji typu spyware, które posiadają automatycznie włączone zgody na dostęp do poszczególnych informacji.

Jakie dane mogą trafiać do producentów smartfonów? To przede wszystkim dane dotyczące samego urządzenia, jego lokalizacji, preferencji użytkownika na bazie codziennego użytkowania urządzenia czy też nawet kontaktów z innymi osobami. Dzieje się to nawet wtedy, gdy zrezygnujemy z opcji zdalnej analizy sprzętu czy też nie pozwolimy na trzymanie danych w chmurze.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *