Według naukowców smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie szpiegujące

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu i Dublinie pokazują, że smartfony chińskich producentów posiadają wbudowane oprogramowanie, mające szpiegować ich użytkowników. Wśród wskazanych marek są bardzo popularne, takie jak Xiaomi czy Oppo.

Według danych przedstawionych przez naukowców, smartfony produkowane przez duże chińskie koncerny, takie jak OnePlus, Xiaomi, Oppo czy Realme, posiadają możliwość zbierania i przesyłania dużych ilości prywatnych danych bez zgody użytkownika.

W tym procederze ma pomagać duża ilość preinstalowanych aplikacji typu spyware, które posiadają automatycznie włączone zgody na dostęp do poszczególnych informacji.

Jakie dane mogą trafiać do producentów smartfonów? To przede wszystkim dane dotyczące samego urządzenia, jego lokalizacji, preferencji użytkownika na bazie codziennego użytkowania urządzenia czy też nawet kontaktów z innymi osobami. Dzieje się to nawet wtedy, gdy zrezygnujemy z opcji zdalnej analizy sprzętu czy też nie pozwolimy na trzymanie danych w chmurze.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *