Jaki komunikator wybrać? Raport FBI mówi jasno: skasuj Messengera, WhatsAppa oraz iMessage

Jaki komunikator wybrać? Może coś z listy najpopularniejszych aplikacji? Według FBI właśnie tych najpopularniejszych powinniśmy zdecydowanie unikać, przynajmniej jeśli zależy nam na prywatności i bezpieczeństwie.

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze porównało najpopularniejsze komunikatory dostępne na rynku. Dla użytkowników WhatsAppa, Messengera czy iMessage od Apple’a mamy niedobrą wiadomość – źle wybraliście. Sprawdź, jaki komunikator jest najlepszy, jeśli cenisz prywatność i bezpieczeństwo rozmów.

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z Messengera, czy może lepiej przesiąść się na WhatsAppa? A może myślisz, że korzystając z iMessage, dokonałeś najlepszego wyboru? Do sieci trafił dokument FBI, który porównuje popularne komunikatory i wskazuje, jaki z nich jest najlepszy, a właściwie najbezpieczniejszy.

Zazwyczaj korzystamy z komunikatorów, które najbardziej nam odpowiadają. Jednakże warto zwrócić uwagę, na ile owe komunikatory są bezpieczne. Najpopularniejsze aplikacje do komunikacji nie zapewniają nam tego bezpieczeństwa. Dlatego zobacz, z którym spośród tych szyfrowanych komunikatorów, powinno się pozostać na dłużej.

Na ile bezpieczne są szyfrowane komunikatory? Jakie informacje mogą z nich uzyskać służby? Na to pytanie odpowiada dokument FBI, pozyskany przez organizację non-profit zajmującą się transparentnością amerykańskiego rządu.

Dzięki staraniom organizacji Property of the People FBI udostępniło dokument pokazujący szczegółowo, jakie dane federalne biuro śledcze jest w stanie uzyskać od operatorów poszczególnych usług. Nie są to informacje nowe; dzięki rozlicznym procesom sądowym na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy dość jasno ustalić, które komunikatory są naprawdę bezpieczne, a które tylko się za takie podają. Teraz jednak otrzymujemy oficjalne szczegóły, które mogą stanowić podstawę wyboru najbezpieczniejszego komunikatora.

Lista FBI obejmuje 9 komunikatorów:

  • iMessage
  • Line
  • Signal
  • Telegram
  • Threema
  • Viber
  • WeChat
  • WhatsApp
  • Wickr

AppLegal process & additional details
Apple iMessage*Message content limited.
*Subpoena: can render basic subscriber information.
*18 USC §2703(d): can render 25 days of iMessage lookups and from a target number.
*Pen Register: no capability.
*Search Warrant: can render backups of a target device; if target uses iCloud backup, the encryption keys should also be provided with content return can also acquire iMessages from iCloud returns if target has enabled Messages in iCloud.
Line*Message content limited.
*Suspect’s and/or victim’s registered information (profile image, display name, email address, phone number, LINE ID, date of registration, etc.)
*Information on usage.
*Maximum of seven days worth of specified users’ text chats (Only when E2EE has not been elected and applied and only when receiving an effective warrant; however, video, picture, files, location, phone call audio and other such data will not be disclosed).
Signal*No message content.
*Date and time a user registered.
*Last date of a user’s connectivity to the service.
Telegram*No message content.
*No contact information provided for law enforcement to pursue a court order. As per Telegram’s privacy statement, for confirmed terrorist investigations, Telegram may disclose IP and phone number to relevant authorities.
Threema*No message content.
*Hash of phone number and email address, if provided by user.
*Push Token, if push service is used.
*Public Key
*Date (no time) of Threema ID creation.
Date (no time) of last login.
Viber*No message content.
*Provides account (i.e. phone number)) registration data and IP address at time of creation.
*Message history: time, date, source number, and destination number.
WeChat*No message content.
*Accepts account preservation letters and subpoenas, but cannot provide records for accounts created in China.
*For non-China accounts, they can provide basic information (name, phone number, email, IP address), which is retained for as long as the account is active.
WhatsApp*Message content limited.
*Subpoena: can render basic subscriber records.
*Court order: Subpoena return as well as information like blocked users.
*Search warrant: Provides address book contacts and WhatsApp users who have the target in their address book contacts.
*Pen register: Sent every 15 minutes, provides source and destination for each message.
*If target is using an iPhone and iCloud backups enabled, iCloud returns may contain WhatsApp data, to include message content.
Wickr*No message content.
*Date and time account created.
*Type of device(s) app installed on.
*Date of last use.
*Number of messages.
*Number of external IDs (email addresses and phone numbers) connected to the account, bot not to plaintext external IDs themselves.
*Avatar image.
*Limited records of recent changes to account setting such as adding or suspending a device (does not include message content or routing and delivery information).
*Wickr version number.

Tutaj jednak przyjrzymy się tym, które są popularne w Polsce. Jaki jest najlepszy? Spośród szyfrowanych komunikatorów powszechnie wykorzystywanych w naszym kraju najmniej odporny na wezwania służb jest WhatsApp. Na wezwanie FBI WhatsApp może udostępnić ograniczoną zawartość wiadomości. Jeśli służby będą miały wezwanie sądowe, usługa może udostępnić podstawowe informacje o użytkownikach. W razie nakazu przeszukania WhatsApp udostępnia też książki kontaktowe, w których znajdują się dane celu. WhatsApp przekazuje również informacje billingowe o źródle i miejscu docelowym wiadomości, gromadzone co 15 minut.

Drugi od końca uplasował się komunikator Apple’a, iMessage. Na życzenie służb Apple może udostępnić ograniczoną zawartość wiadomości, zaś na wezwanie sądowe podstawowe informacje o użytkownikach. Na mocy artykułu 18 USC §2703(d) sąd może zażądać od Apple’a wglądu w kontakty wyszukiwane przez obiekt postępowania na przestrzeni ostatnich 25 dni. Apple nie udostępnia informacji billingowych w żadnej formie, ale na mocy nakazu przeszukania może udostępnić kopię zapasową urządzenia będącego obiektem działań służb.

Signal nie przekazuje służbom treści wiadomości. Co najwyżej czas i datę rejestracji konta użytkownika oraz ostatni czas, w którym użytkownik logował się w usłudze.

Telegram z kolei nie przekazuje służbom zawartości komunikatora w żadnej formie. Jedynym wyjątkiem od tej reguły Telegram może przekazać IP i numer telefonu użytkownika wyłącznie w przypadku potwierdzonego podejrzenia o terroryzm.

Szukasz bezpiecznego komunikatora? Nie znajdziesz go w popularnych usługach

Pisaliśmy o tym po wielokroć, lecz zawsze warto o tym powtarzać – jeśli szukasz bezpiecznego komunikatora, z całą pewnością nie będzie nim żaden z tworów oferowanych przez Facebooka. Ani Messenger, ani nawet szyfrowany WhatsApp nie zapewniają pełnej ochrony danych. Zarówno jeśli chodzi o potencjalne ataki, jak i wydanie naszych danych służbom.

Zestawienie udostępnione przez FBI kolejny raz potwierdza tylko, że spośród ogólnodostępnych komunikatorów do najbezpieczniejszych należą Signal i Telegram. Szkoda tylko, że nikt nie mówi, jak przekonać do tych komunikatorów swoich znajomych, żeby mieć z kim na nich rozmawiać.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Mobilne

Apple iPhone 16 oraz iPhone 16 Pro – debiut nowych smartfonów z Apple Intelligence

Jesteśmy świeżo po konferencji Apple o nazwie It’s Glowtime, na której gigant z Cupertino zaprezentował swoje nowe urządzenia. Oczywiście najbardziej wyczekiwaną premierą była kolejna generacja smartfonów Apple iPhone 16. Przedsiębiorstwo od samego początku wskazywało, że wszystkie nowości zostały stworzone dla Apple Intelligence. Do serii wprowadzony został również (zgodnie z przewidywaniami) przycisk do robienia zdjęć, który zaskakuje swoimi możliwościami.

Bezpieczeństwo

Zmiana w Android Auto. Obsłuży klasyczne radio i pendrive’a

Android Auto może niedługo pozwolić kierowcom wykorzystać gniazda USB i klasyczne radio w samochodzie. Choć w dobie popularności słuchania muzyki w formie internetowego streamingu może być to zaskakujące, takie funkcje bez wątpienia dodadzą Androidowi Auto użyteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *