Karty graficzne są najtańsze od blisko półtora roku

Wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kart graficznych powoli zaczyna wracać do normy. Według doniesień serwisu 3DCenter, najnowsze GPU AMD i Nvidii są aktualnie najtańsze od początku 2021 r.

Wielu graczy wciąż czeka na normalizację sytuacji na rynku kart graficznych, wyczekując odpowiedniego momentu na zakup wybranego układu. Analitycy z serwisu 3DCenter przekonują, że szaleństwo cenowe w segmencie GPU powoli zmierza do końca, co widać po wycenach poszczególnych modeli.

Analiza ofert niemieckich sklepów z elektroniką wskazuje na to, że ceny układów graficznych z rodzin GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 są wyższe odpowiednio o 41 i 35 proc. od sugerowanej wyceny producentów. To oczywiście nadal zauważalnie wyżej od tego, jak powinna prezentować się sytuacja na rynku, ale jednocześnie mamy do czynienia z najniższymi cenami od stycznia ubiegłego roku.

Ceny najnowszych układów graficznych od Nvidii i AMD spadają regularnie od grudnia 2021 r., kiedy to oferty w sklepach były wyższe o ponad 80% od cen sugerowanych. To także sytuacja znacznie lepsza od rekordowego maja ubiegłego roku, gdzie ten współczynnik wynosił aż 216 proc.

Znacząco poprawia się także dostępność kart graficznych – tyczy się to zarówno topowych modeli, takich jak GeForce RTX 3080 czy Radeon RX 6800 XT, jak i najtańszych. Wiele wskazuje na to, że wpływ na sytuację na rynku mają zarówno stosunkowo niskie ceny kryptowalut, jak i stale zwiększające się dostawy nowych układów, pozwalające na obniżkę cen GPU.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *